Fotbal

Polský fotbalový svaz nemůže pracovat. Přijde o mistrovství Evropy 2012?

Přípravy našich severních sousedů na mistrovství Evropy 2012 dostaly pořádnou ránu do vazu. A to od vlastní země.

Až doposud byla za největší “brzdu“ příprav na evropský šampionát za čtyři roky brána Ukrajina, nyní tato nelichotivá vizitka patří spíše Polsku.


Když stát háže sportu klacky pod nohy


Pořadatelství nákladného fotbalového svátku provázely komplikace již od samého počátku. Momentálně je však situace zřejmě nejvážnější. Polsku totiž hrozí vyloučení z celého mistrovství!


Toho se vážně snaží dosáhnout tamní ministerstvo sportu, které tak hodlá potrestat vedení fotbalového svazu za jeho nečinnost v nerovném boji s korupcí. A že nejde o plané výhružky, dokázala polská politická garnitura tím, že oficiálně pozastavila svazu činnost na dobu neurčitou.


Arbitrážní rada na žádost ministerstva následně jmenovala do pozice správce polského fotbalového svazu kurátora Roberta Zawlockiho a všechny ostatní ihned zbavila funkcí.

Kde je dopis, který nenašel adresáta?

Celá akce se potkala s jasně odmítavým postojem fanoušků, kteří se oprávněně bojí, že je vlastní stát obere o vytoužené mistrovství. Robert Zawlocki tak údajně poslal dopis prezidentu UEFA Michelu Platinimu, v němž ho ujistil, že přípravy na Euro 2012 budou pokračovat beze změn.


"Zatím jsme o ničem oficiálně informováni nebyli, žádný takový dopis jsme neobrželi," prozradil šokovaný Platiniho poradce William Gaillard. "Jsme v této věci zainteresováni, budeme situaci v nejbližších hodinách konzultovat s FIFA," dodal posléze.


Nejpikantnější je na tom všem fakt, že se celá věc stala jen pár dní poté, co evropská fotbalová asociace Polsku s Ukrajinou opět pohrozila, že pokud přípravy na evropský šampionát nezrychlí, bude jim bez milosti odebrán.


Podle polského tisku je díky skandálu navíc ohrožena i účast Beenhakkerovy družinv v kvalifikaci na mundial v roce 2010. “Vše je možné, jak vyřazení Polska ze šampionátů v roce 2010 i 2012, tak i účast polských klubů v evropských pohárových soutěžích,“ prohlásil suše Gaillard.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události