Fotbal

Blater chce zakročit proti milionářům, kteří si kupují fotbalové kluby

Prezident FIFA Sepp Blater žádá přísnější pravidla pro zahraniční majitele klubů. "S těmi multimilionáři se musí něco udělat,“ říká.

Prezidentovi mezinárodní federace se nelíbí způsob, jakým bohatí podnikatelé, poslední dobou většinou z Arábie, kupují fotbalové kluby. Naposledy v září koupil šejk Sulaiman Al-Fahim anglický klub Manchester City. Tento problém je viditelný zejména v anglické Premier League. Chelsea, Liverpool i Manchester United patří zahraničním miliardářům. Chelsea vlastní Rus Roman Abramovič a Manchester United i Liverpool američtí podnikatelé.


"Koupit si fotbalový klub je v současné době stejně jednoduché jako si koupit fotbalový dres,“ lametoval Blater. „To je samozřejmě špatně, a proto žádám Evropskou unii, aby se pokusila s tím něco udělat.“


Kupovat si fotbalové kluby je teď velkou atrakcí


Na půdě evropského parlamentu chce Blatter dosáhnout nějaké právní pomoci. „Někteří tito majitelé dávají přednost koňským dostihům, jiní si kupují týmy F1 a teď je velkou atrakcí si pořizovat fotbalové kluby,“ upozorňuje Blatter. Podle něj by majitelé měli mít nějaký dlouhodobý vztah k oblasti, kde chtějí tým koupit.


"Musíme se ptát, co vlastně majitele motivuje investovat do těch klubů. Opravdu fotbal, nebo jen vydělávání peněz?“ položil zákonodárcům otázku Blatter. V budoucnu by totiž fotbalové velkokluby mohly mít potíže. Kvůli finanční krizi ve Spojených Státech zpozdili vlastníci Liverpoolu stavbu nového stadionu a hlavní partner Manchesteru United – americká pojišťovna AIG – má teď také velké problémy.


Blatter není spokojen ani s rozšířením ME


„Musí být prostě lepší kontrola ve fotbalových financích. Tlačím na to, aby UEFA spolupracovala s EU a nastavila jasná pravidla, jinak budeme mít v budoucnu obrovské problémy,“ varoval Sepp Blatter, který se také pustil do plánu Michela Plattiniho rozšířit počet účastníků mistovství Evropy. "Nejsem z toho moc šťastný," řekl Blatter. "Prakticky se na turnaj kvalifikuje polovina týmů, což mi přijde opravdu jako pitomost," připomněl šéf FIFA fakt, že o 24 míst na šampionátu bude hrát v kvalifikaci 53 zemí.

tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události