Hokej

Jágr o Čerepanově smrti: Ten šok je nepopsatelný

Nejenom hokejové Rusko je otřeseno úmrtím útočníka Alexeje Čerepanova, který zemřel na zástavu srdce v utkání Jágrovu Omsku s Viťazem Čechov.

Hokejový klub Avangard Omsk je otřesen úmrtím svého útočníka Alexeje Čerepanova, který zemřel na zástavu srdce krátce po pondělním utkání Kontinentální ligy. Mluvčí státního zastupitelství dnes ruským médiím řekla, že mladý hokejista trpěl takzvanou ischemickou chorobou srdeční. Celý případem se bude zabývat vyšetřovací komise.


"Ten šok je nepopsatelný," uvedl Čerepanovův hvězdný spoluhráč Jaromír Jágr pro MF Dnes. "Je to stoprocentně obrovsky neunesitelné. Všichni jsme v šoku," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru z Omsku Čerepanovův český spoluhráč Pavel Rosa.

Co bude dál?

Oba popřeli zprávy některých médií, že se ruský útočník, ještě než na lavičce zkolaboval, srazil s Jágrem či jiným spoluhráčem. "Není to pravda," řekl Rosa. "Nějaký ruský novinář si to musel vymyslet. Já přece se Ljošou vůbec nehraju. Oba jsme pravá křídla," uvedl Jágr, v jehož bezprostřední blízkosti se Čerepanov zhroutil. "Bylo to strašně náhlé. A rychlé. Ljoša přijel z ledu, sedl si na střídačku. A umřel. Pořád si to vybavuješ. Dokola," líčil Jágr.


Rosa netuší, zda se to projeví nějakým způsobem i na hřišti, ale podle toho, jak těžce nese celou událost například Jaromír Jágr, tak se dá předpokládat, že mužstvo, z jehož středu vyrvala smrt mladého hokejistu, už nikdy nebude tím starým Avantgardem.


Už dnes večer místního času se tisíce fanoušků spontánně sešly před omskou halou, aby uctily památku hokejisty. Jeho bílý automobil podle NEWSru.com pokryli květinami.

Zpráva o tragické události hluboce zasáhla i NHL

Zdrceni jsou rovněž představitelé New Yorku Rangers. Právě americký tým, za který ještě v loňské sezoně hrával Čerepanovův vzor Jaromír Jágr, loni draftoval mladého Rusa hned v prvním kole. Právě česká hokejová star se s Čerepanovem velmi sblížila a například když byl nedávno asistent trenéra Rangers Mike Pelino v Rusku hokejistu sledovat, šel na večeři s ním i s Jágrem. Hlavnímu kouči Tomu Renneymu prý Jágr vzkázal, že už letos by býval Čerepanov mohl hrát v Rangers v druhé útočné řadě.


"Ztratili jsme lidský život, to je to nejdůležitější," řekl  deníku New York Post trenér RangersTom Renney. "Byl to Jezdec a jeho ztráta zasáhla každého z nás," dodal Renney. "Jsme zdrceni tragickou událostí, která postihla Alexeje," hledal jenom těžko slova generální manažer New Yorku Glen Sather.


"Jménem New Yorku Rangers bych rád vyjádřil jeho rodině  nejhlubší soustrast. Alexej byl velmi inteligentní a energický mladík s úžasným talentem a krásnou budoucností," dodal Sather.

Rangers oznámili smrt hráče, s nímž do budoucna počítali, před zápasem s New Jersey a drželi za Čerepanova minutu ticha.


"Byl to neskutečný talent," řekl hlavní kouč New Jersey Devils Brent Sutter, který vedl juniorský tým Kanady proti Rusku na mistrovství světa v roce 2007. Čerepanov tehdy suverénně ovládl hráčské statistiky s osmi body za 5 gólů a tři asistence.

Poslední rozloučení a pak už jen prázdno v srdci

Pozůstalí, spoluhráči a fanoušci se budou moci s talentovaným hokejistou naposledy rozloučit ve středu. Po dopolední tryzně v domácí Areně Omsk bude odpoledne pochován na omském Severním hřbitově. "Rodiče, kteří nepocházejí z Omsku, se rozhodli pohřbít syna tam, kde měl tisíce příznivců," řekl mluvčí klubu Arkadij Alexejev.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události