Sport

Dostal knockout. A zemřel

Profesionální mexický boxer Daniel Aguillon zemřel pět dnů po knokautu, který inkasoval v zápase o titul.

Box bývá všeobecně považován za tvrdý ale bezpečný sport, kde lékaři neustále kontrolují zdraví borců, kteří vkročí do ringu. Občas se ale stane něco, co rozproudí diskuzi o budoucnosti tohoto sportu. Nyní je to smrt mladého mexického boxera, který v zápase o titul v pérové váze inkasoval tvrdý úder na bradu a poroučel se k zemi.

"Byla to nehoda,“ uvedl generální sekretář WBC

Ke tragédii v ringu došlo 40 vteřin před koncem zápasu pérové váhy mezi Danielem Aguillonem a jeho krajanem Alejandrem Sanabriou. V zápase o titul středoamerického svazu Fecarbox měl navrch právě Aguillon, který ve své profesionální kariéře zaznamenal 16 vítězství, z čehož 9 bylo knokautováním soupeře.


Po tvrdém úderu na bradu se Aguillon skácel na zem a již se neprobral. Doktoři okamžitě vtrhli do ringu, mladíka stabilizovali a na nosítkách přepravili do nemocnice, kde se podrobil operaci krevní sraženiny v mozku. Ale ani to nepomohlo, aby boxer nabyl vědomí. Po pěti dnech v nemocnici tak v pondělí zemřel. „Byla to určitě nehoda,“ uvedl generální sekretář organizace WBC (World Boxing Council) Mauricio Sulaiman.Aguillon byl zcela zdravý

Po smrti Aguillona se vyrojily spekulace, že boxer neměl k zápasu vůbec nastoupit. To ale nebyla pravda. Podle Sulaimana mladý bojovník prošel všemi předepsanými prohlídkami. O jeho skvělé kondici a připravenosti na zápas také svědčí fakt, že po celou dobu zápasu nad svým soupeřem dominoval, a pokud by nedošlo ke K.O., pravděpodobně by celý zápas vyhrál a stal se šampionem v pérové váze.

Podívejte se na další K.O. v boxerském ringu:


Neurochirurg: Box je rizikový, údery poškozují mozek

Podle doc. MUDr. Jakuba Horta, PhD., vedoucího lékaře Centra pro poruchy paměti Neurologické kliniky FN Motol je box rizikový sport, který poškozuje mozek. "Dokonce existuje diagnóza tzv. boxerská encefalopatie, což je chronické postižení mozku po opakovaných otřesech mozku. Měl to i Muhammad Ali. Mozek se nedokáže na ty údery adaptovat, navíc boxer může mít k tomu dipozici a opakované drobné nárazy hlavy a potažmo do mozku mohou kumulačním efektem vést k prasknutí cévy do mozku," uvedl MUDr. Horta pro TN.cz.Lékaři proto doporučují změnu pravidel, popř. zákaz boxu jako oficiální sportovní disciplíny.

Na WBC se snesla kritika

Organizace WBC je ale kritizována za to, že poslala boxera do 12 kolového zápasu, i když nejdéle zatím boxoval 10 kol. "Pomůžeme rodině zesnulého Aguillona. Je to naší prioritou, aby se nedostala do finanční krize. WBC, promotéři a všichni lidé kolem boxu se zavázali, že darují peníze vdově a dětem, které tu zanechal Aguillon,“ sdělil Sulaiman, který se tak k celé situaci postavil čelem.

Podle boxerské komise naposled v Mexiko City zemřel boxer po zápase v roce 1953.

Petr Hrubec, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události