Motorsport

F1: Motory budou muset vydržet tři závody

Podle nejnovějšího nařízení automobilové fedrace FIA se bude muset povinně prodloužit životnost motorů v monopostech.

FIA slibovala ekologičtější závody formule 1 a vypadá to, že její představitelé nemluvili do větru. Po zelených proužcích na pneumatikách monopostů přichází hmatatelné změny. Na základě nových pravidel seriálu mistrovství světa formule 1 budou muset motory jednotlivých monopostů vydržet oproti dosavadním dvěma tři závodní víkendy za sebou.

Montreal definitivně vyřazen

Zároveň rada odsouhlasila program Velkých cen pro příští sezonu, ve kterém chybí závod v Montrealu. Ten vypadl z kalendáře po říjnovém zasedání kvůli příliš velkým nákladům na pořádání. Poprvé po 50 letech se tak nepojede v Severní Americe žádný ze závodů tohoto prestižního seriálu.


Příští ročník MS bude tradičně odstartován 29. března v australském Melbourne. Oproti letošní sezoně i původně oznámenému kalendáři byl posunut termín Velké ceny Číny, která se pojede jako třetí závod již 19. dubna. Závěrečným podnikem bude 1. listopadu premiérový závod v Abú Zabí.
FIA se zároveň dnes vyslovila pro používání nového systému opakovaných záznamů krizových situací přímo během závodu. Traťoví komisaři tak budou moci ihned reagovat na sporné incidenty a předejít kontroverzním rozhodnutím od zeleného stolu. Ty byly v řadě letošních závodů předmětem kritiky a následovaly po nich zdlouhavé procesy rozsudků a odvolání.


Kalendář formule 1 na rok 2009:
29. března: Austrálie (Melbourne), 5. dubna: Malajsie (Sepang), 19. dubna: Čína (Šanghaj), 26. dubna: Bahrajn (Manáma), 10. května: Španělsko (Barcelona), 24. května: Monako (Monte Carlo), 7. června: Turecko (Istanbul), 21. června: Británie (Silverstone), 12. července: Německo (Nürburgring), 26. července: Maďarsko (Budapešť), 23. srpna: Evropa (Valencie), 30. srpna: Belgie (Spa), 13. září: Itálie (Monza), 27. září: Singapur, 4. října: Japonsko (Fudži), 18. října: Brazílie (Sao Paulo), 1. listopadu: Abú Zabí.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události