Motorsport

Revoluce ve formuli: O titulu bude rozhodovat počet vítězství

Revoluční pravidlo, podle nějž se mistrem světa stane vítěz největšího počtu závodů, vzešlo z hlavy šéfa formule 1 Bernieho Ecclestona.

Pokud návrh posvětí i Mezinárodní automobilová federace, odzvoní závodům, kde bodovalo prvních osm jezdců.

Ecclestone: Týmy mají z návrhu radost

Šéf formule 1 Ecclestone počítá s tím, že FIA přelomový návrh schválí na svém prosincovém generálním shromáždění. "Stane se to a všechny týmy jsou z toho šťastné. Důvodem je to, že už mě nebaví poslouchat lidi, kterým ve formuli chybí předjíždění," uvedl Ecclestone.


Naráží tak například na to, že Hamiltonovi stačilo v posledním závodě skončeného ročníku uhájit pátou příčku k celkovému triumfu. Kdyby pravidlo o počtu vítězství platilo již letos, Lewis Hamilton by se nestal nejmladším mistrem světa ve formuli 1. Díky většímu počtu triumfů v jednotlivých Velkých cenách by se radoval Felipe Massa na ferrari. Hamilton by tak místo defenzivní taktiky musel celý závod útočit.

Změna kurzu

Systém s bodováním prvních osmi jezdců v cíli vešel v platnost v ročníku 2003. Zaveden byl proto, aby se co nejdéle udržel ve hře o celkový triumf větší počet jezdců.


Teď je zase na pořadu dne atraktivnost jednotlivých závodů, proto by se mělo na každém okruhu bojovat pouze o zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili.

Co si myslí outsideři?

Podle některých komentátorů není příliš pravděpodobné, že by Ecclestone opravdu získal podporu týmů, které nepatří ke špičce formule 1. Ty totiž jen stěží zvednou ruku pro návrh, kvůli němuž skončí příští sezonu s největší pravděpodobností bez jediné medaile. A takových je v současném startovním poli většina.


"Myslím si, že je to nesmysl a nevěřím, že s tím budou všichni souhlasit," uvedl pro BBC bývalý šéf stáje formule 1 Eddie Jordan a dodal: "Ecclestone si myslí, že důležité je jen vítězství. Já jsem byl ale šéfem jedné ze stájí, pro které jsou body stejně důležité, jako pro Ferrari a McLaren vítězství."

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události