Hokej

Je trest pro Averyho správný? Nebo NHL šlápla vedle?

Je trest pro Averyho správný? Nebo NHL šlápla vedle?
Zdroj: oficiální zdroj

Útočník Dallasu Sean Avery před televizními kamerami zesměšnil soupeře i své milenky. Dostal za to od NHL vyšší trest než hráči, kteří brutálně faulují.

Jdeme zápas od zápasu. Musíme dát o gól víc než soupeř. Důležité je vycházet ze zajištěné obrany. Soupeř je kvalitní, nesmíme ho podcenit.


Všechno tohle jsou naprosto nicneříkající výroky, které sportovci rádi a často používají. Novináři ani fanoušci se z těch klišé nemají šanci něco dozvědět. Když se před mikrofon postaví Sean Avery, můžete si být jistí, že pokaždé řekne něco zajímavého. Nebo kontroverzního. Díky němu se má NHL alespoň pokaždé o čem bavit.

Stál na tenkém ledě, ten se ale prolomil

Když si v úterý udělal legraci ze svých bývalých milenek, NHL ho tvrdě potrestala. Avery si do kabiny svolal televizní štáby a řekl, že nechápe, jak se můžou někteří hráči zamilovat do holek, které prošly jeho postelí. Jasně tím útočil na obránce Calgary Diona Phaneufa, který teď chodí s Averyho bývalou přítelkyní herečkou Elishou Cuthbert. Hodinu na to ho přímo šéf NHL Gary Bettman suspendoval na neurčitý počet zápasů. Avery se hned druhý den za své prohlášení omluvil a to nejen expřítelkyním, ale i fanouškům a celé NHL.

Že by vedení NHL přestřelilo?

V tuto chvíli už si Avery de facto odseděl dvouzápasový trest (nehrál v Calgary ani v Edmontonu). Jenže se nabízí otázka, jestli je to správné rozhodnutí… Avery nikoho na ledě nefauloval, nikomu nezpůsobil otřes mozku ani nikoho surově nenapadl hokejkou. Přesto nesmí hrát.Trest na dva zápasy dostal loni například obránce Randy Jones, po jehož zákroku utrpěl Patrice Bergeron z Bostonu zranění, kvůli kterým nemohl hrát celou sezonu. Nebo v loňském play off dostal Chris Pronger trest jen na jeden zápas za to, že soupeře u mantinelu zákeřně trefil loktem do hlavy. Avery už si odpykal stejný trest, a to si jen veřejně vystřelil ze soupeře. Po jeho slovech nikdo nezůstal bezvládně ležet na ledě. Jako by NHL měla dvojí metr…

Průserář jak má být

Jistě, Avery je nevyléčitelný provokatér. V kariéře už urazil frankofonní hráče, hádal se s televizním reportérem, slovně napadl asistenta trenéra a měl plno jiných excesů. Asi nikdo z hráčů NHL by nechtěl být jeho sousedem. V loňském play off totálně vyprovokoval brankáře Brodeura, kterému úmyslně bránil ve výhledu. To je prostě Sean Avery. To je jeho způsob hry. Iritovat soupeře, rozhodit ho a tým pak může nekoncentrovanost potrestat.


NHL chtěla jasně ukázat, jak má chování hráčů pod kontrolou, ale v tomto případě možná šlápla vedle. Avery a Phaneuf si za pár hodin všechno mohli na ledě vyříkat jako chlap s chlapem. Logicky to měl být právě Phaneuf, kdo by bránil čest své přítelkyně a drzého provokatéra ztrestal. Jenže Averyho do zápasu vedení NHL vůbec nepustilo. Nebylo lepší mu spíše udělit pokutu? Veřejně zesměšnil soupeře, tak by zaplatil několik desítek tisíc dolarů a bylo by to vyřešené.

Averyho kariéra v ohrožení

Trest, který NHL vynesla, může v krajním případě dokonce znamenat konec kariéry Seana Averyho v NHL. Až se po trestu vrátí, bude pro něj strašně těžké zapadnout zpátky do kabiny Dallasu. Už teď tam nebyl s některými hráči kamarád a většina ostatních se postavila proti němu.


Může být vytrejdován, ale také to pro něj může skončit daleko hůř. Jeho kariéra se může rozplynout kdesi na farmě…Trenér Dallasu Dave Tipett se nechal slyšet, že si jen těžko dokáže představit návrat Averyho do kabiny Stars. "Mým cílem je vybudovat nejlepší mužstvo a v tuto chvíli bohužel nevím, jestli to v případě návratu Seana bude možné," řekl rozladěný Tipett.


Přijít o Averyho by byla škoda. Je to sice hulvát, ale kdy naposledy se NHL dostala na přední stránky novin? Jak se říká – negativní reklama je také reklama.

Roman Jedlička, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události