Hokej

Kanaďané se pokusí na domácím MS o pátý triumf v řadě

Juniorskému hokeji již čtyři roky kralují mladí Kanaďané. Na letošním MS se jejich síla znásobí díky domácímu prostředí.

Právě s Kanadou se střetnou ve svém úvodním utkání na turnaji čeští hráči pod vedením Marka Sýkory. Ti za sebou mají poslední fázi přípravy, která byla na programu v kanadském Bramptonu. V jejím rámci se Češi střetli nejprve se Slovenskem, které porazili 5:2. Ve svém druhém zápase však nestačili v poměru 1:5 na Švédsko, které v minulém roce velmi potrápilo konečného vítěze - Kanadu. V základní skupině mu dokonce reprezentanti Tre Kronor připravili jedinou porážku na šampionátu.


Po utkání se Švédy uzavřeli Češi soupisku pro mistrovství. Nakonec z ní vypadli obránci Jiří Jebavý, Jakub Kania, Vladimír Roth a útočníci Andrej Nestrašil s Romanem Maliníkem. Kádr tak nyní čítá třiadvacet hráčů, kteří se pokusí pozvednout v posledních letech trochu skomírající prapor českého mládežnického hokeje. Nebudou to mít ale vůbec lehké. V základní skupině se kromě Kanady střetnou také se Spojenými státy, Německem a Kazachstánem.


Právě s posledními dvěma jmenovanými týmy pak budou podle papírových předpokladů bojovat o postup do čtvrtfinále, kam postupují druhý a třetí tým skupiny. První si automaticky zajistí místo v následném semifinále, které by ve skupině A nemělo uniknout domácí Kanadě. Základní skupiny budou dohrány do konce roku, v tom nadcházejícím pak začnou vyřazovací boje. Většina hokejistů tak bude muset nazout brusle a vyjet na led i na Silvestra. Budou mezi nimi i Češi, kteří se na závěr bojů ve skupině utkají s Kazachstánem.

Program českého týmu na šampionátu:

26. 12. 2008: Kanada – Česká republika
28. 12. 2008: USA – Česká republika
30. 12. 2008: Česká republika – Německo
31. 12. 2008: Česká republika – Kazachstán

Další průběh:

2. 1. 2008: čtvrtfinále a boje o udržení
3. 1. 2008: semifinále a boje o udržení
4. 1. 2008: boje o umístění a o udržení
5. 1. 2008: finále a utkání o 3. místo

Soupiska českého týmu:

Brankáři:
Dominik Furch (Slavia Praha), Jakub Sedláček (Zlín), Tomáš Vošvrda (Vítkovice).
Obránci: Jan Piskáček (Cape Breton, QMJHL), Martin Parýzek (Ottawa, OHL), Milan Dóczy (Owen Sound, OHL), Michal Jordán (Plymouth, OHL), David Štich (Saint John, QMJHL), Tomáš Kundrátek (Medicine Hat, WHL), Radko Gudas(Beroun).
Útočníci: Štěpán Novotný (Kelowna, WHL), Zdeněk Okál (Medicine Hat, WHL), Tomáš Knotek (Halifax, QMJHL), Tomáš Vincour (Edmonton, WHL), Radim Valchař (Portland, WHL), Rudolf Červený (Regina, WHL), Vladimír Růžička (Slavia Praha), Roman Szturc, Petr Strapáč, Ondřej Roman, Jan Káňa (všichni Vítkovice), Tomáš Kubalík (Plzeň), Jan Eberle (Beroun).

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události