Vítězství sprintera Usaina Bolta či plavce Michaela Phelpse na olympiádě, dominance španělských fotbalistů na evropském šampionátu či triumf Lewise Hamiltona v F1. To vše a mnoho dalšího přinesl rok 2008.
Sportovní událostí číslo jedna byly pochopitelně olympijské hry v Pekingu. Fanoušky nadchly výkony dua téměř neomezených vládců zemského a vodního živlu, tedy nejrychlejšího běžce planety Usaina Bolta a fenomenálního plavce Michaela Phelpse. Hvězdný Lionel Messi se po dlouhých tahanicích dočkal startu na olympiádě a dovedl Argentinu ke zlatu, za Brazílii si zahrál i Ronaldinho. Čína přes celosvětové protesty organizací i uměleckou stránkou her nadchla, teď by chtěla zimní hry v roce 2018.
Kdo si počká, ten se dočká. Španělská trpělivost vydržela 44 let
Největší dárek tradiční fotbalové baště přichystal národní tým Španělska. Jihoevropané se na Euru dokázali vyrovnat s rolí jednoho z favoritů, která jim dříve svazovala nohy. Kouč Luis Aragonés měl k dispozici silný celek v čele s brankářem Ikerem Casillasem, záložníkem Xavim, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, či útočníky Davidem Villou a Fernandem Torresem. Trefa posledně jmenovaného rozhodla finálový duel s Německem. Španělsko vyhrálo velkou fotbalovou trofej po dlouhých 44 let.
Klubovými krály Evropy se stali "otrokáři" z Manchesteru
Ve finále Ligy mistrů se opět objevil anglický celek, respektive dva. Čechova Chelsea podlehla až na penalty Manchesteru United, který také obhájil titul v Premier League. Největší hvězda této špičkové soutěže Cristiano Ronaldo získal na konci roku Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. Celé letní přestupové období bylo pak věnováno neustálým spekulacím o přestupu mladého Portugalce, který o sobě mluvil jako o moderním otrokovi, do Realu Madrid. Španělský gigant nakonec ostrouhal, chuť si spravil alespoň obhajobou mistrovského titulu.
V Itálii potvrdil svou nadvládu Inter Milán. Jeho kouč Mancini byl přesto po sezoně propuštěn a na jeho místo přišel kontroverzní trenér José Mourinho, který předtím dovedl dvakrát k vítězství v Premier League Čechovu Chelsea.
Velmi příjemným překvapením fotbalové sezony se stali fotbalisté ruského Zenitu Petrohrad. Na zisk premiérového mistrovského titulu navázali triumfem v Poháru UEFA, o kterém zlí jazykové tvrdili, že byl zaplacený. V celku ruského mistra se poté radoval z vítězství nad Manchesterem United a zisku Superpoháru i český reprezentant Radek Šírl, který byl posléze zvolen nejlepším levým obráncem ruské soutěže.
Rusko se stalo hokejovými šampiony a zahájilo KHL
Rusko dobylo při MS Kanadu díky velkému obratu, hráči dostali mercedesy. Detroit triumfoval v NHL. V Rusku byla odstartována KHL, jejíž součástí se stal i Jaromír Jágr, který ukončil dlouholeté působení v NHL. Po pompézním začátku, ale dolehla na soutěž finanční krize a některé kluby svým hráčům nezaplatily i několik měsíců.
Hamilton si podrobil F1, Mosley zase prostitutky
Brit Lewis Hamilton oslavil ve svých 23 letech triumf v F1 jako vůbec nejmladší v historii. Možná ještě větší mediální pozornosti se však dostalo šéfovi FIA Maxu Mosleymu a jeho skandálním hrátkám s prostitutkami. Závěr roku patřil schvalování drastických škrtů v rozpočtu prestižního seriálu pro příští sezonu kvůli finanční krizi.
Nadalovi se to konečně povedlo
Král je mrtev, ať žije Nadal. Po dlouholeté Federerově vládě světovému tenisu převzal žezlo od švýcarského génia Rafael Nadal. Mladá puška ze Španělska letos vyhrála kromě dvou grandslamů na French Open a Wimbledonu také olympijský turnaj v Pekingu. Třešničkou na dortu pak bylo týmové vítězství v Davisově poháru, kterého se však Nadal kvůli zranění nezúčastnil. Belgická tenistka Justine Heninová překvapivě ukončila kariéru pro ztrátu motivace.
Nejlepší cyklista světa znovu roztočil pedály
Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong se vrátil k cyklistice. Sedmatřicetiletý Američan absolvuje kromě Tour de France také premiérově Giro d´Italia.