Slavia porazila Pardubice a vystřídala je na čele tabulky

Jan Tlačil si vychutnal první výhru na pozici trenéra Budějovic. Litvínov deklasoval Třinec, Mladá Boleslav loupila v Plzni. Spartu ponížil Liberec.

Před zápasem by si na České Budějovice nikdo nevsadil ani zlámanou grešli, ale svěřenci trenéra Tlačila se po debaklu s pražskou Slavií otřepali a dokázali porazit Vítkovice.

Neruda neinkasoval už 131 minut

V první třetině duelu mezi Slavií a Pardubicemi se diváci světoborného hokeje nedočkali, oba týmy nastoupily s opatrnou taktikou a soustředily se hlavně na defenzivu. Nejblíže ke vstřelení gólu byl Tomáš Micka, jenž pláchl hostující obraně a orazítkoval břevno.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Ve 28. minutě se už slávisté ale dočkali - přečíslení dva na jednoho přetavil ve vedoucí branku Josef Beránek. Pardubice si pak dokázaly vytvořit hned několik slibných šancí, místo vyrovnání však přišel klíčový druhý gól domácích. O ten se v čase 41:35 postaral parádní ránou od modré Michal Vondrka.

Hokejisté Moelleru skórovat nedokázali a přepustili Slavii první místo v tabulce. Pražany může těšit i fakt, že gólman Stanislav Neruda neinkasoval už 131 minut. Naopak skončila střelecká série Romana Červenky, který se předtím trefil ve třech utkáních v řadě. Proti Pardubicím mu však chyběl parťák Jaroslav Bednář, jenž kvůli lehčímu nachlazení nenastoupil.

Tlačil tleskal svým svěřencům

Před návštěvou, která nesplňovala ligové parametry, se hrál svižný hokej. Hosté byli od úvodních minut aktivnější a to podtrhl již v sedmé minutě Milan Toman, jehož dělovka od modré překvapila domácího gólmana.

V první třetině již branka nepadla, a když se to opakovalo i ve druhém dějství, divákům nezbývalo nic jiného, něž vyhlížet závěrečnou třetinu. A ta přinesla tři branky. Nejdříve navýšil vedení Budějovic Melichárek, který se prosadil v početní výhodě. Poté sice Vítkovice snížily gólem bruslí, který byl sporně uznán. Poslední slovo měli ale hosté, jmenovitě Ivan Huml, jenž tečoval Tomanovu střelu.

Litvínov rozstřílel Třinec

Čtvrtý Litvínov hostil desátý Třinec. Domácí však soupeře vůbec nepustili ke slovu a rozstříleli je 4:0. Skóre otevřel už v šesté minutě Michal Trávníček, který využil nepřehledné situace před brankou Třince. O pár minut později zvyšoval na 2:0 Lukáš Bednařík, který využil hrubky domácí obrany. Dva hráči se totiž před Čechmánkem srazili s napadajícím hráčem Litvínova. Třinecký gólman si poté vehementně stěžoval na dorážení Michala Trávníčka a vysloužil si trest 10 minut a za další protesty trest do konce zápasu.

V brance ho vystřídal Ondřej Raszka. Ten poprvé inkasoval v 28. minutě z hokejky Františka Lukeše. Lukeš skóroval i v 35. minutě na 4:0 pro Litvínov a debakl Třince dokončil Jenáček.

Liberec ztrapnil Spartu

Měl to být dramatický zápas, který se bude rozhodovat až v posledních minutách utkání. Ale střet Liberce s pražskou Spartou nabídl zcela jiný obrázek – jasnou dominanci domácího týmu.

Utkání mělo speciální náboj pro Petra Nedvěda, který byl pro Spartu v loňské sezoně nepotřebný, a dnes všem jeho kritikům ukázal, že ve vrcholovém hokeji zdaleka neřekl poslední slovo. V utkání proti Spartě se totiž prosadil jednou brankou a navrch přidal dvě asistence.

Exhibice v podání Liberce

Již první třetina napověděla hodně o budoucím vývoji utkání. V sedmé minutě hostující Vykoukal zazmatkoval a dal tak zadarmo gól Kašpaříkovi. O šest minut později zvyšoval na 2:0 Pabiška. Sparťané působili velmi těžkopádným dojmem a takřka se nedostávali do brankových příležitostí.

Ve druhé třetině se pokračovalo v nastaveném tempu. Liberec hrál s chutí a také přidal další dvě branky. Nejdříve se prosadil Zíb tvrdou ranou a poté přišla nádherná individuální akce Šimánka. Liberecký útočník vyjel zpoza brány dva metry před brankoviště, otočil se a vypálil přesnou ránu do šibenice Přikrylovy branky! To už Sparta byla v rozkladu a marně vyhlížela konec třetiny. Liberec dohrával zápas v exhibičním tempu.

Sparta se nakonec čestné branky dočkala v polovině poslední třetiny. Koreis se prosadil dorážkou, ale Spartě to náladu nezvedlo, protože přišly další zásahy libereckých. Prosadil se Bartovič, Nedvěd a debakl podtrhl Petr Šachl. Obránce Karel Pilař tak prožil opravdu kyselý návrat do Sparty.

Výsledky:

Vítkovice Steel - Mountfield České Budějovice 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 55. Burger (Kvapil, Voráček) - 7. Toman (Duda, Melichárek), 54. Melichárek (Veselý), 56. Huml (Toman). Rozhodčí: Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. Diváci: 2676.

Znojemští Orli - Geus Okna Kladno 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 27. Tesařík (Selingr, Dopita), 44. J. Svoboda (Haman), 47. M. Růžička (R. Procházka, J. Mrázek), 53. Erat (Dopita, Selingr) - 59. Frolík. Rozhodčí: Homola - Čížek, Prchal. Vyloučení: 3:5. Využití: 3:0. Diváci: 2401.

Lasselsberger Plzeň - BK Mladá Boleslav 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Padělek (Král, Handlovský), 40. Handlovský (Král, Kočí), 59. Nouza (J. Novák). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 5104.

Litvínov - Oceláři Třinec 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Trávníček (Kubinčák, Švarný), 13. Bednařík, 28. Lukeš (Šlégr, Reichel), 36. Lukeš (Šlégr, Kubát), 55. Jenáček (Branda). Rozhodčí: Hodek - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 6:4, navíc Čechmánek (Třinec) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4469.

Energie Karlovy Vary - RI Okna Zlín 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Mudroch (Kristek, Sailer) - 35. Galvas (Roman Vlach), rozhodující nájezd Leška. Rozhodčí: Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:8. Bez využití. Diváci: 2220.

Slavia Praha - Moeller Pardubice 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Beránek (D. Hruška), 42. Vondrka (Beránek). Rozhodčí: Šír - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 6876.

Bílí Tygři Liberec - Sparta Praha 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Kašpařík, 13. Pabiška (P. Nedvěd), 23. Zíb (Modrý, P. Nedvěd), 39. Šimánek, 51. Bartovič (Blatný, Žabka), 57. P. Nedvěd, 58. Šachl (Blatný, Bartovič) - 51. Koreis (Gulaši, Pilař). Rozhodčí: Fraňo - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 6751.