Motorsport

Dakar: Macháček popáté vyhrál v kategorii čtyřkolek

Zdroj: oficiální zdroj

Český závodník Josef Macháček přetavil skvělou formu na Dakaru v pátý triumf. Aleš Loprais ze závodu odstoupil.

Jednapadesátiletý jezdec dnes obsadil v závěrečné soutěžní etapě s cílem v Buenos Aires druhé místo a ještě zvýraznil svůj náskok v čele konečného pořadí. Kategorii motocyklů vyhrál Španěl Marc Coma.

Pozici lídra bez problémů uhájil

Macháček měl před 14. etapou v čele náskok dvou hodin a 20 minut před domácím Marcosem Patronellim, kterému ujel ještě o bezmála čtvrthodinu. V etapě byl mezi čtyřkolkami rychlejší pouze Španěl José Maria Peňa, který Macháčka předčil o osm vteřin. Velký úspěch zaznamenal také další český závodník na čtyřkolce Oldřich Bražina, který obsadil vynikající páté místo.

Také Coma na motorce hájil velký náskok, před obhájcem prvenství z předloňského roku Cyrilem Despresem nakonec vyhrál o hodinu a 25 minut. Nejlepší z českých motocyklistů Martin Macek skončil osmnáctý.

De Villiers udržel vedení mezi automobily

Naopak mezi vedoucími automobily byly minimální rozdíly, první místo nakonec udržel De Villiers, dosud nejlépe druhý v roce 2006. Jihoafričan korunoval povedený ročník těsným vítězstvím v etapě a celkově vyhrál o devět minut před Američanem Markem Millerem.

"Jak se blížil cíl, byl jsem čím dál nervóznější. Pořád jsem se díval, kolik kilometrů nám ještě zbývá," poznamenal sedmatřicetiletý Jihoafričan. K prvenství mu pomohly i potíže soupeřů - Katařan Násir Attíja byl diskvalifikován z prvního místa za zkrácení trati, další vedoucí jezdec Carlos Sainz ze Španělska pak musel odstoupit po pádu do rokle.

Aleš Loprais nespravil spojku a odstoupil

Po páteční etapě, kdy dojela posádka tatrovky Aleše Lopraise  na posledním místě se ztrátou přes dvě hodiny na vítězného Rusa Kabirova, odstupuje z celé soutěže. Loprais to řekl v sobotu v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Lopraisovi se stala osudnou předposlední etapa z La Riojy do Córdoby. Do cíle dorazil po technických problémech se spojkou ztrátou 2 hodin a 18 minut. "Technickou závadu se nám bohužel nepodařilo odstranit a den před koncem závodu musíme odstoupit,“ smutně konstatoval Aleš Loprais. "Je nám to samozřejmě líto, nespali jsme celou noc, pracovali jsme na odstranění závady, ale nepodařilo se nám to tak, abychom poslední etapu mohli zvládnout.“

Technické problémy je doprovázely už od druhé etapy

"Ty problémy se spojkou se s námi táhly od druhé etapy. Měla dorazit nová, ale buď je stále někde na skladě, nebo mezi Paříží a Jižní Amerikou,“ kroutí hlavou Loprais. "Teď už jen půjdeme odevzdat pořadatelům kartu, poděkujeme a omluvíme se, že nemůžeme pokračovat. Tím pro nás závod končí a v pořadí už se nebudeme objevovat,“ přidal Loprais, jehož tým odstoupil z průběžné osmé pozice.

Dojmy a postřehy přímo z dění závodu čtěte ZDE.

Jedinou českou posádkou mezi kamiony, která tak dokončila nástrahy jihoamerického Dakaru, byl MAN Roberta Randýska. Český vůz Tatra do cíle dovezl Brazilec René de Azevedo.

Rus Vladimir Čagin marně útočil na šestý triumf mezi kamiony, kterým by se vyrovnal Karlu Lopraisovi. O necelé čtyři minuty vyhrál jeho krajan Firdaus Kabirov s kamazem.

Rallye Dakar - 14. etapa: Córdoba - Buenos Aires (792 km - z toho 227 km měřené úseky):

Motocykly:
1. Rodrigues (Portug./KTM) 1:42:37, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) -2:07, 3. Despres (Fr./KTM) -2:41, 4. Viladoms (Šp./KTM) -3:31, 5. Casteu (Fr./KTM) -4:37, 6. Coma (Šp./KTM) -5:06, ...24. Macek (ČR/Yamaha) -20:18, 26. Pabiška -21:29, 55. Froněk (oba ČR/KTM) -32:49.
Konečné pořadí: 1. Coma 52:14:33, 2. Despres -1:25:38, 3. Fretigne (Fr./Yamaha) -1:38:56, 4. Casteu -2:17:54, 5. Rodrigues -2:22:11, 6. Ullevalseter -2:25:02, ...18. Macek -10:20:29, 44. Froněk -17:18:04, 64. Pabiška -24:33:59.

Čtyřkolky:
1. Peňa (Šp./Yamaha) 2:14:23, 2. Macháček (ČR/Yamaha) -8, 3. Deltrieu (Fr./Polaris) -1:50, ...5. Bražina (ČR/Yamaha) -6:43.
Konečné pořadí: 1. Macháček 68:22:06, 2. Patronelli (Arg./CAN-AM) -2:34:00, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -7:42:34, ...5. Bražina -15:59:51.

Automobily:
1. De Villiers (JAR/Volkswagen) 1:35:43, 2. Novickij (Rus./BMW) -2, 3. Holowczyc (Pol./Nissan) -17, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -38, 5. Chicherit (Fr./BMW) -50, 6. Miller (USA/Volkswagen) -6:39, ...12. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -10:42.
Konečné pořadí: 1. De Villiers 48:10:57, 2. Miller -8:59, 3. Gordon (USA/Hummer) -1:46:15, 4. Tollefsen (Nor./Nissan) -6:04:34, 5. Holowczyc -6:37:49, 6. Depping (Něm./Volkswagen) -8:43:29, 7. Zapletal -11:03:08.

Kamiony:
1. Kabirov (Rus./Kamaz) 1:49:56, 2. Čagin (Rus./Kamaz) + 0:39, 3. Echter (Něm./MAN) + 1:27, 4. De Rooy (Niz./Ginaf) + 2:19, 5. Van Vliet (Niz./Ginaf) + 12:17, ... 40. Randýsek (ČR/MAN) + 1:02:32, ... 43. De Azevedo (Braz./Tatra) + 1:11:26.
Konečné pořadí: 1. Kabirov, Běljajev, Mokejev (Rus./Kamaz) 49:34:46, 2. Čagin, Savostin, Nikolajev (Rus./Kamaz) +3:39, 3. De Rooy, Colsoul, Van Melis (Niz., Bel./Ginaf) +59:56, 4. I. Mardějev, Mizjukajev, A. Mardějev (Rus./Kamaz) +6:46:30, 5. Echter, Ruf, Klein (Něm./MAN) +7:19:41, 6. De Azevedo, Justo, Martinec (Braz., ČR/Tatra) + 9:31:18, ... 31. Randýsek, Šiška, Nemajer (ČR/MAN) + 156:26:11.