Skikrosař Tomáš Kraus a snowboardkrosař Michal Novotný se chystají brát trénink v létě hodně vážně a poctivě se tak připravit na olympijskou sezonu v Jižní Americe.
"Sezona napřed nevypadala nic moc, nepovedla se řada věcí včetně mistrovství světa, ale jsem rád, že jsem uhájil první místo ve Světovém poháru, takže nakonec byla přece jen docela dobrá," zhodnotil Kraus uplynulou zimu, v níž počtvrté v kariéře získal křišťálový globus za vítězství v SP skikrosařů. "Já jsem jednoznačně spokojený. Nadmíru spokojený," prohlásil Novotný, který má za sebou nejlepší sezonu své kariéry. Tu korunoval vítězstvím ve finálovém závodě Světového poháru. "Přitom jsem začal obrovskými problémy se zády, skoro jsem se nepřipravoval. Až mě překvapilo, že to vůbec fungovalo," připomněl.
Obě české medailové naděje pro olympiádu ve Vancouveru se shodují, že letní trénink bude mnohem víc práce než zábavy. "Byl jsem zvyklý se v létě spíš bavit, ale tentokrát to bude trochu jiné. Budu trénovat víc s českým týmem, ale také společně s Francouzi. Koncem srpna se chystáme do Chile nebo do Argentiny," řekl Kraus.
"Také jsem byl zvyklý dělat v létě to, co mě baví, ale před olympiádou by to bylo nezodpovědné," přidal se Novotný. "Také pojedu do Chile, máme tam totiž první závody a právě se domlouváme, s kým se dáme na trénink dohromady. Můj problém je totiž v tom, že jezdím většinou sám, jenže na závodech jsme najednou čtyři a třeba Američané takhle ve čtveřicích jezdí pořád," řekl Novotný, který bude muset zapracovat na zpevnění a posílení svých zádových svalů. "Budu cvičit jógu a pilates, musím s tím něco udělat," řekl.
Trať ve Vancouveru sice oba z letoška znají a Krausovi dokonce vyhovuje, ale nevědí, zda zůstane stejná i pro olympijské soutěže. "Určitě ji změní a Kanaďané na ní budou celé léto trénovat. Aspoň já bych to tak udělal, kdybych byl pořadatelem," věští Novotný. "Je pravda, že oni se hodně snaží využít domácích podmínek. Nejspíš se opravdu dozvíme později než oni, jak ta trať bude vypadat," souhlasí Kraus.