ROZHOVOR: Útočník české hokejové reprezentace Jaroslav Hlinka z Linuse Omarka strach nemá. Spoléhá se na taktiku kouče Vladimíra Růžičky.
Českých hokejový reprezentant Jaroslav Hlinka je jedním z pamětníků loňského čtvrtfinále mistrovství světa v Quebecu, ve kterém Češi podlehli Švédům 2:3 v prodloužení a sen o medaili se rozplynul. “Ten zápas je minulost. Bylo by chybou se jím nějak moc zaobírat,“ má jasno 32letý střelec Linköpingu, který se už tento čtvrtek může dočkat sladké vendety.
Češi se o postup mezi čtyři nejlepší celky mistrovství světa ve Švýcarsku totiž utkají právě se Švédy.
Očekáváte, že ten čtvrteční zápas bude mít podobný průběh jako loňské čtvrtfinále?
Nemyslím si to. Já doufám, že bude úplně jiný. Hlavně se šťastným koncem pro nás.
Ale to loňské utkání jste si během mistrovství určitě několikrát vybavil, mám pravdu?
Promítl jsem si ho v hlavě poté, co bylo definitivně jasné, že ve čtvrtfinále narazíme opět na Švédy. Ale ten zápas už je minulost. Bylo by chybou se jím nějak moc zaobírat.
Jelikož působíte v Linköpingu, dobře znáte mentalitu švédských hráčů. Využil toho nějak trenér Růžička? Třeba při vytváření taktiky?
Vůbec ne. On sám nejlíp ví, v čem tkví švédská síla, a kde naopak mají slabiny. Určitě na ně něco vymyslí.
Jaké jsou podle vás nejslabší místa Švédska, kterých by se dalo využít?
Těžko říct, tyhle týmy nějaké vyložené slabiny nemají. Navíc každý zápas je jiný.
Vaší výhodou však může být fakt, že ve švédské bráně tentokrát nebude stát opora New York Rangers Henrik Lundqvist…
Malá výhoda by to pro nás být mohla, protože loni nás Lundqvist skvěle vychytal. Ale i ti současní brankáři Švédska mají svoje kvality. Přesto věřím, že se prosadíme a zvítězíme.
Za Švédsko hraje na šampionátu i váš spoluhráč z Linköpingu Niklas Persson. Proběhlo už mezi vámi nějaké hecování?
Ne, vůbec jsem ho tu nepotkal, protože oni hráli v Klotenu a my v Bernu. Ale myslím si, že i když se potkáme, k žádnému hecování nedojde. Já na tohle moc nejsem. Každý se bude soustředit na své mužstvo.
Co byste řekl o talentovaném Linusu Omarkovi? Je pro vás nejnebezpečnějším hráčem soupeře?
Nevím, spíš bych řekl, že ne. Je to šikovný kluk, to bezesporu, ale je ještě hodně mladý. Podle mě největší hvězdou Švédska není.
Mimochodem, jak moc je pro vás důležité, že jste se ve čtvrtfinále vyhnuli silnému Rusku?
Kdybychom ho dostali, muselo by nám to být jedno, protože chceme za každou cenu do semifinále. Ovšem Rusové mají velmi silný výběr a my jsme je celou sezonu neporazili, takže z tohoto pohledu je dobré, že s nimi nehrajeme. Na druhou stranu Švédové s Rusy prohráli až v prodloužení. O moc slabší tedy nejsou…