Sport

Kdo byl TRAGICKY ZESNULÝ Marco Simoncelli, oblíbený dravec s afrem? VIZITKA

Dnes zasáhla celý sportovní svět smutná zpráva o smrti Marca Simoncelliho, který zemřel v nemocnici po nehodě při nedělní VC Malajsie v kubatuře MotoGP.

Datum 23.10.2011 bude navždy ve světě motoristického sportu zapsáno černým písmem. Dnes totiž v Malajsii zemřel jeden z nejtalentovanějších a nejpopulárnějších jezdců královské kubatury MotoGP Marco Simoncelli. Přinášíme vám jeho vizitku.

Pocta Marcu Simoncellimu:

Marco Simoncelli se narodil 20. ledna 1987 v italské Cattolice. Do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů vstoupil v roce 2002 jako jezdec třídy do 125 ccm, o rok později pak pravidelně startoval za stáj Matteoni Racing. Jelikož sbíral body, posunul se v další sezoně do týmu Rauch Bravo, v jehož barvách se v Jerezu dočkal premiérového triumfu v seriálu MS. V dalším roce už reprezentoval stáj Nocable.it Race a celkově skončil pátý, čímž si zajistil postup do třídy 250 ccm.

V ní v prvním ročníku obsadil celkovou desátou příčku a za stáj Metis Gilera závodil až do roku 2008. V něm zaznamenal první vítězství v Grand Prix, nejslavnějšího triumfu se pak dočkal na domácím okruhu v Mugellu, a během sezony svedl hned několik dechberoucích soubojů se svými oponenty. Závod před koncem seriálu pak oslavil titul mistra světa. Ve třídě do 250 ccm vyhrál pět Velkých cen, ve třídě do 125 ccm dvě.

V MotoGP nikdy nevyhrál, i když válel v kvalifikacích

V červnu roku 2009 Simoncelli oznámil, že bude od příští sezony jezdit MotoGP, kde podepsal smlouvu se stájí Gresini Honda. V prvních závodech si ještě zvykal na silnější motocykl, ale hlavně ve druhé polovině sezony pravidelně figuroval v první desítce. Celkově pak skončil osmý.

V letošním ročníku se začal zlepšovat a přišla i první pódiová umístění. Nejprve v srpnu třetí příčka ve Velké ceně České republiky a následně druhé místo v Grand Prix Austrálie. Předposlední závod sezony na malajském okruhu v Sepangu se mu ale stal osudným. Po ošklivé havárii, při níž upadl pod kola strojů Američana Colina Edwardse a Valentina Rossiho z Itálie, následkům zranění podlehl.

Jak ale bude na Simoncelli vzpomínat motoristický svět? Jako na vždy usměvavého borce, který závodil na hraně. Jeho dravý styl jízdy fanoušci milovali a i když Simoncelli často padal, nikdy se nechtěl smířit s tím, že se někomu bude dívat na záda. Vždy chtěl být první za každou cenu, závod MotoGP už ale nikdy nevyhraje, i když v kvalifikacích byl letos třetím nejúspěšnějším jezdcem startovního pole. "Je to jako by mi zemřel kamarád. Ztratili jsme jednoho z největších talentů... Je to jako zlý sen. Přijde mi to strašné, jako by se historie opakovala," komentoval tragickou smrt jeden z fanoušků na webu motogp.cz. 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události