APLIKACE TN.CZ
Fotbal

Dvě červené i penalta. Úvod EURA přinesl remízu Polska s Řeckem

Dvě červené i penalta. Úvod EURA přinesl remízu Polska s Řeckem
Zdroj: isifa.com

Úvodní zápas fotbalového EURA mezi domácím Polskem a Řeckem byl jako na houpačce a měl remízový konec. Na trefu polského kanonýra Lewandovskiho odpověděl Řek Salpingidis.

Na Národním stadionu ve Varšavě v zahajovacím střetnutí 14. mistrovství Evropy remizovali domácí Poláci s Řeckem 1:1. Poláci vedli od 17. minuty gólem Roberta Lewandowského, za Řecko vyrovnal v 51. minutě Salpingidis, dramatický duel dohrály oba celky v deseti a Řek Karagunis nedal penaltu.
 

Utkání jsme sledovali ON-LINE.
 

Premiéra se Polákům proti Řekům, mistrům Evropy z roku 2004, příliš nevydařila, i když první poločas naznačoval opak. Měli vynikající nástup, který dovršil v 17. minutě prvním gólem šampionátu Robert Lewandowski, kanonýr Borussie Dortmund. Domácí tým těžil především z akcí pravé strany, kde operovali Lewandowského spoluhráči z Dortmundu Piszczek a Blaszczykowski.
 

Vypracovali tři velké gólové šance, Lewandowski po centru Piszczeka skóroval hlavou. Další příležitost neproměnil Perquis. Celá obrana Řecka a především levý bek Cholevas zřetelně nestačili, navíc se jim zranil stoper A. Papadopulos a druhý střední obránce Papastathopoulos byl po druhé žluté kartě ve 44. minutě poměrně přísně vyloučen. Poláci byli jasně lepší. Řekové nebyli nebezpeční, ohrozili bránu Szczęsného jen jednou ve 12. minutě po standardní situaci. Gekas však hlavičkou minul.
 

Zdálo se, že za této situace Řekové nemají velkou šanci zápas otočit, ale vývoj zápasu byl nečekaný. V 51. minutě Řekové v deseti zaútočili, Szczęsny udělal chybu při vyběhnutí na centr, Gekas odclonil obránce a střídající zkušený Dimitris Salpingidis nekompromisní střelou vyrovnal. V 63. neproměnil stoprocentní gólovou šanci Samaras.
 

Řekové byli jako pokropení živou vodou, Poláci byli k nepoznání. V 68. minutě dosáhl opačný vývoj zápasu pro Poláky téměř katastrofických rozměrů. Polská obrana udělala chybu a Szczęsny musel srazit Salpingidise. Byl vyloučen, ze hry musel odejít záložník Rybus a do brány se postavil Przemyslaw Tytoń. Hned musel v 71. minutě čelit penaltě, kterou kopal Karagunis a kryl ji! Poláci se pak snažili znovu prolomit obranu soupeře, ale ta se zkonsolidovala, naopak Řekové podnikali stále nebezpečnější protiútoky. Už se však nezrodila žádná akce, která by strhla vítězství na stranu jednoho ze soupeřů.
 

14. mistrovství Evropy ve fotbale - páteční úvodní utkání turnaje a skupiny A:
 

Polsko - Řecko 1:1 (1:0)
Branky: 17. Lewandowski - 51. Salpingidis. Rozhodčí: Carballo - Fernández, Jiménez (všichni Španělsko). ŽK: Papastathopulos, Cholevas, Karagunis (všichni Řecko). ČK: 68. Szczęsny - 44. Papastathopulos (Řecko).
 

Sestavy:
Polsko: Szczęsny - Piszczek, M. Wasilewski, Perquis, Boenisch - E. Polanski, Murawski - Blaszczykowski, Obraniak, Rybus (70. Tytoń) - Lewandowski. Trenér: Franciszek Smuda.
Řecko: Chalkias - Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos (37. K. Papadopulos), Cholevas - Maniatis, Katsuranis. Karagunis - Ninis (46. Salpingidis), Gekas (68. Fortunis), Samaras. Trenér: Fernando Santos.

TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Důležité Události