Hokej

DRSNÉ ODHALENÍ z Jaroslavle. Piloti neměli v kokpitu co dělat

DRSNÉ ODHALENÍ z Jaroslavle. Piloti neměli v kokpitu co dělat
Zdroj: Getty Images

Josef Vašíček, Karel Rachůnek, Jan Marek. Toto trio českých hokejových reprezentantů zahynulo v troskách letounu Jak-42, který se spolu s celým týmem Jaroslavli zřítil 7. září 2011. Celkem si tato letecká tragédie vyžádala 44 lidských životů. Nyní se ukázalo, že k neštěstí možná vůbec nemuselo dojít. Oba piloti totiž neprošli výcvikem a neměli povolení být v kokpitu a řídit letadlo.

Piloti havarovaného letadla neprošli povinným výcvikem a nebyli tak v osudný den způsobilí k letu. Potvrdil to generální ředitel výcvikového střediska Jevgenij Lobačev. Podle jeho slov piloti v roce 2011 neměli za sebou povinných 72 hodin výcviku a přesto je vedení společnosti Jak-servis zařadilo do letového plánu. Podmínky výcviku jsou přitom jasně dané. Pokud posádka vynechá více než 25 procent výcviku, není způsobilá k létání. A oba piloti inkriminovaného letu tuto kvótu překročili, protože v centru strávili pouze jeden den.

A kdo že za to všechno může? Podle všeho bývalý zástupce ředitele aerolinek Jak-servis Vadim Timofejev. Ten se za porušení bezpečnostních pravidel o letovém provozu bude zpovídat před soudem, protože nezákonně připustil posádku k letu.

Zdroj: TN.cz

"Podle názoru oprávněných osob měl Timofejev dodržet letovou bezpečnost a stejně měl právo odepřít posádce společný let vzhledem k nedostatečné kvalifikaci a zkušenosti. Dovolil jí však letět, navíc na základě falešných dokumentů zařídil kapitánovi platnou licenci, protože druhý pilot nemohl ještě létat sám pro neukončené školení na letadle Jak-42, "citovala ruská tisková agentura ITAR-TASS mluvčího vyšetřovací komise Vladimira Markina.

Timofejev podle dalších zjištění věděl, že posádka nedosáhla v rámci výcviku všechny dovednosti, které byly nutné pro zajištění bezpečného letu. V minulosti dokonce nedbal ani na analýzu dat letových zapisovačů. Ti zaregistrovali pochybení ze strany zesnulého kapitána už při předchozích letech.

Zdroj: TN.cz

"Zdá se, že kapitán udělal více chyb, přičemž některé představovaly ohrožení bezpečného letu. Timofejev neudělal nic a vědomě pokračoval v zakrývání důležitých skutečností,"dodal Markin.

Vyšetřovatelé dále prokázaly, že posádka neabsolvovala ani výcvik imitačních nouzových situací. Zároveň jsou přesvědčeni, že správný přístup k výcviku mohl předejít tragédii, při níž zemřelo 44 lidí. "Detektivové shromáždili dostatek důkazů a případ předložily soudu s návrhem na obvinění," upřesnil Markin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události