Hokej

Dnes je to osm let od největší tragédie v historii českého sportu

Dnes je to osm let od největší tragédie v historii českého sportu
Zdroj: Profimedia

Jako by se ten den zastavil celý svět. Před osmi lety dorazila do Česka krátce po poledni zdrcující zpráva o pádu letadla s hokejisty Jaroslavle. Na palubě byli i tři Češi. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Ruský tým Jaroslavle odlétal na svůj první zápas nové sezony KHL. Na letiště do Minsku ale nikdy nedorazil. Letadlo při startu nenabralo dostatečnou rychlost a hořící stroj skončil v řece. Z vraku se živí dostali jen letový inženýr a hokejista Alexandr Galimov, který druhý den podlehl zraněním v nemocnici.
 

V Česku se zastavil čas. Nejen hokejoví fanoušci seděli u televizí a počítačových monitorů a doufali alespoň v náznak naděje, že některý z pasažérů přežil. Ve stejné situaci byli i Slováci. Na palubě byl totiž jejich hokejový miláček Pavol Demitra.
 

Jenže s každou vteřinou naděje hasly, až vyhasly úplně. Nikdo ze skvělých hokejistů se na led už nikdy nepodívá. Klubová příslušnost v tu chvíli nikoho nezajímala. Fanoušci vyrazili ke stadionům, kde při záři svíček vzpomínali na své sportovní hrdiny.

Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček. Tři čeští mistři světa, na které už nikdy nikdo nezapomene. Český národ byl zase díky nim sjednocený. Místo oslav titulu ale přišly slzy.


Fanoušci na své hrdiny vzpomínají i osm let po jejich tragické smrti. A nejen oni. Na Jana Marka si vzpomněl i Jaromír Pytlík, který na svůj instagram přidal fotku s Janem Markem.

Ten se k hokeji dostal v jihočeském Jindřichově Hradci, extraligu ale zkusil poprvé až ve Slezsku. Šanci mu dal Třinec, odkud putoval do Sparty. Následovala ruská stáž, kde se přes Magnitogorsk, CSKA a Mytišči dostal až do Jaroslavle. V jejím dresu nestihl odehrát ani jeden zápas.
 

Čeští fanoušci si ho pamatují především díky mistrovství světa v roce 2010, kde se stal nájezdovým mágem. V rozhodujících chvílích byl stoprocentní a pomohl reprezentaci k zisku senzačního zlata.

Související obsah

Karel Rachůnek začínal s hokejem ve Zlíně, odkud putoval rovnou do NHL. Až do výluky oblékal dres Ottawy, při roční pauze se poprvé dostal do Jaroslavle. Tam se po angažmá v Rangers, Jersey a Dynamu Moskva vrátil opět v roce 2010. Sezonu před osudovým letem.


A právě ten rok se proslavil u českých fanoušků Rachůnek nejvíc. Na MS v Německu vyrovnal semifinále se Švédskem sedm vteřin před závěrečnou sirénou. „Rachna Kachna to to letělo,“ zněla hláška Roberta Záruby všemi domácnostmi v Česku.

Josef Vašíček na MS v roce 2010 chyběl, zlato ze světového šampionátu mu ale nechybí. Vybojoval ho v roce 2005, kde ve finále s Kanadou střelou přes celé hřiště pečetil výhru 3:0.
Rodák z Havlíčkova Brodu strávil sedm let v zámoří, kde s týmem Carolina Hurricanes získal Stanley Cup.


Pro český sport to byla jedna z největších tragédií v historii. Pamětníci si možná vzpomněli na 8. listopad 1948, kdy cestou do Anglie zmizelo letadlo s šesti hokejisty reprezentace. Domů už se nikdy nevrátili Zdeněk Jarkovský, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík, Zdeněk Švarc, Ladislav Troják a Karel Stibor.7. září 2011 se zapsalo do historie hokeje černým a nesmazatelným písmem. Ten den zemřelo na palubě letadla 43 z 45 pasažérů. Hokejista Alexandr Galimov zemřel o den později v nemocnici a tak havárii přežil pouze jediný člověk. Mechanik Alexandr Sizov.


Po dlouhých letech vyšetřování byl jako důvod havárie určený lidský faktor. Druhý pilot pravděpodobně při snaze vzlétnout omylem šlapal na brzdový pedál. Po čtyřech letech byl jako viník označen zástupce ředitele letecké společnosti.


K pětiletému trestu ale nedošlo, jelikož se na něj vztáhla amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve 2. světové válce. V Rusku se okamžitě změnily požadavky na přepravce hokejových týmů.
 

To už ale nevrátí život 26 hokejistům, jedenácti členům realizačního týmu ani sedmi členům posádky letadla.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události