Fotbal

FBI prý honí Blattera! Přijde Katar o MS a bude Maradona prezident?

FBI prý honí Blattera! Přijde Katar o MS a bude Maradona prezident?
Zdroj: Profimedia

Světový fotbal je bez šéfa. Proč Sepp Blatter zničehonic ohlásil konec? Jen čtyři dny po svém zvolení? Dostal snad nějakou výhrůžku, nebo opravdu sám procitl. Jednou z možností je údajné vyšetřování FBI, která fotbalového bafuňáře dlouhodobě v hledáčku.

Fotbalový svět si v posledních hodinách klade důležitou otázku. Jaké jsou důvody, které vedly k rezignaci šéfa světového fotbalu necelých 100 hodin po jeho znovuzvolení? A například Rusko a Katar se teď obávají, aby nepřišly o pořadatelství světových šampionátů.


Blatterovo znovuzvolení vzápětí po vypuknutí úplatkářské aféry mezi nejvyššími fotbalovými funkcionáři rozpoutalo válku. Po jeho odstoupení hned volali všichni kritici. "Kdybych byl v situaci Seppa Blattera, okamžitě bych rezignoval," říkal v pondělí Alí bin Husajn, jordánský princ, který byl nakonec jediným protikandidátem švýcarského fotbalového politika. Blatter nakonec opravdu obrovský tlak neustál.
 

"I když jsem dostal nový mandát, tak je zřejmé, že nemám podporu v celém fotbalovém světě. Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu," připustil.
 

To je oficiální verze, mluví se ale o úplně jiných důvodech. Téměř 80tiletý funkcionář údajně od roku 2011 nebyl na území Spojených států. Americe se měl vyhýbat z jednoho prostého důvodu. Vyšetřuje ho FBI. A to může být i důvod aktuální rezignace.
 

"Nemyslím si, že by se v Blatterovi hnulo svědomí. Kdyby to mělo morální důvod, odstoupil by už několikrát v minulosti. Podezírám ho, že důvodem je probíhající vyšetřování, jelikož všechny cesty nakonec vedou k němu," tvrdí Greg Dyke, předseda anglické fotbalové asociace, který zároveň vyhrožoval, že Anglie bude bojkotovat světový šampionát 2018 v Rusku, pokud se nebude něco dít.
 

Zdroj: Profimedia

 

Strach teď mají v Rusku a Kataru, kde se mají konat následující dva světové šampionáty. Od udělení pořadatelství těmto zemím si všichni ťukají na čelo a množí se spekulace o korupci. "Kdybych byl v tamním organizačním výboru, nespalo by se mi dobře," dodal Dyke.
 

Za Angličany se staví i Austrálie. Ta se o pořadatelství mistrovství světa v roce 2022 také ucházela a už volá po nových volbách. "Víme, že 45 milionů australských dolarů bylo vynaloženo zbytečně, volba byla zkorumpovaná. Chceme své peníze zpátky," hlásí australský senátor Nick Xenophon.
 

Otázkou je, kdo Blattera nahradí. Největším favoritem je jediný protikandidát posledního kongresu, jordánský princ Alí bin Husajn. Mluví se ale i o jednom z nejlepších fotbalistů historie.
"Novým předsedou by měl být Diego Maradona. Dlouhá léta FIFA kritizoval a oni se mu jen posmívali a vyhrožovali mu," má jasno venezuelský prezident Nicolás Madura.
 

Do hry se ale může vrátit třeba i Luis Figo, který na post šéfa světového fotbalu kandidoval, ale nakonec odstoupil, aby netříštil hlasy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události