Fotbal

Pořádat MS v Kataru je chyba, říká exšéf FIFA Blatter. Prý za to může Platini

Pořádat MS v Kataru je chyba, říká exšéf FIFA Blatter. Prý za to může Platini
Sepp Blatter a Michel Platini | Zdroj: Profimedia

Fotbalové mistrovství světa začíná už 20. listopadu. Hostitelskou zemí je Katar, o jehož pořadatelství rozhodl během výkonu své funkce Sepp Blatter. Nyní toho ale lituje, protože je to příliš malá země na to, aby pořádala takto velkou akci. Podle něj by pro rok 2022 byly vhodnější Spojené státy americké, kde se šampionát odehraje v roce 2026, ale vinou Platiniho zamířil šampionát do Kataru.

Úvodní výkop nejočekávanější fotbalové akce letošního roku se nezadržitelně blíží. Už za 11 dní odehraje svůj zápas domácí Katar proti Ekvádoru. Pořadatelská země kvůli šampionátu postavila mnoho velkých stadionů, aby naplnila očekávání fotbalové veřejnosti. Podle bývalého prezidenta FIFA Seppa Blattera, který byl v čele mezinárodní fotbalové organizace v letech 1998–2015, však byla chyba pořádat šampionát právě v této zemi. 

"Výběr Kataru byla chyba. Ve výkonném výboru jsme se tehdy domluvili, že Rusko by mělo dostat mistrovství světa v roce 2018 a následovat by jej měly Spojené státy americké v roce 2022," řekl Blatter. "Kdyby dva dlouholetí političtí oponenti pořádali mistrovství světa jeden po druhém, bylo by to gesto míru," doplnil. Katar je podle Blattera navíc příliš malá země na to, aby pořádala tak velkou akci. 

Související obsah

​Nakonec byl Blatter přehlasován. "Díky čtyřem hlasům Platiniho a jeho týmu se mistrovství světa dostalo do Kataru, taková je pravda," řekl Blatter pro švýcarský deník Tages Anzeiger.

"Platini mi řekl, že byl pozván do Elysejského paláce, kde francouzský prezident Nicolas Sarkozy právě obědval s korunním princem Kataru." Sarkozy řekl Platinimu: "Podívejte se, co vy a vaši kolegové můžete udělat pro Katar, až se bude udělovat mistrovství světa?" Platini mu odpověděl: "Seppe, co bys udělal, kdyby tě o něco požádal váš prezident?" "Taková otázka mě nenapadla, protože ve Švýcarsku nemáme prezidenta," vylíčil Blatter. "Když se teď blíží mistrovství světa, jsem rád, že žádní fotbalisté až na výjimky turnaj nebojkotují," řekl na závěr. 

Poslechněte si oficiální píseň fotbalového MS v Kataru Light the Sky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události