Red Bull Air Race

Letec Šonka v Texasu čtvrtý. Celkově ztrácí jen dva body!

Český letec Martin Šonka si v předposledním závodě letošní sezóny Světového šampionátu dolětěl pro čtvrté místo. V Texasu tak zopakoval stejné umístění jako v předchozím závodě v Rakousku. Pokud se mu podaří uspět ve finálovém závodě, mohl by v celkovém bodování předčit Rakušana Archa a sebrat mu třetí pozici!

Extrémně náročná trať byla zkouškou pro všechny piloty. Posádky obsluhující nafukovací pylony, ze kterých je postavená trať, se téměř nezastavily.


Neustále totiž musely opravovat pylony, které piloti svými chybami posílali k zemi jeden za druhým. “Bylo to opravdu těžké, takhle náročnou trať jsme letos ještě neměli a podle toho to vypadalo. Ani nám se dlouho nedařilo najít optimální trajektorii letu a v trénincích i kvalifikaci jsme dělali chyby,” potvrzuje náročnost závodu Šonka.

Související obsah
V závodě se ale předvedl jako už několikrát v sezóně v úplně jiném světle. A to byl jeho soupeřem v prvním kole závodu domácí hrdina Kirby Chambliss. Šonka mu ale prvním letem závodu oplatil porážku z finále ve Spielbergu a v dalším kole ho čekal zatím ještě vládnoucí šampion Nigel Lamb z Velké Británie. Bývalý bojový pilot české armády sice v souboji s ním chyboval, nicméně ani Lamb se nevyhnul zaváhání a čech tak už počtvrté v sezóně slavil postup do finálové čtyřky. “Nigel udělal chybu v úplně poslední bráně. Rozhodčím pak docela trvalo, než to posoudili. Bylo to docela napínavé. Naštěstí to dopadlo dobře pro nás.


Ve finále ale Šonka chybu zopakoval a nakonec skončil znovu čtvrtý. “Trošku mě to mrzí, chtěli jsme letět na maximální riziko a nevyšlo to. Ale smutní rozhodně nejsme. Naopak. Znovu jsme se přiblížili celkovému třetímu místu, už na něj ztrácíme jen dva body. Finálový závod sezóny tak bude rozhodně napínavý,” zve Šonka ke sledování světového finále v Las Vegas.


Závod ve Forth Worth na předměstí Dallasu nakonec vyhrál Angličan Paul Bonhommem a upevnil si tak vedení v celkovém hodnocení šampionátu před dotírajícím Australanem Hallem, který doletěl druhý. Až poslední závod sezony rozhodne o tiulu letošního šampiona. Závod v Las Vegas se letí 17. a 18. října.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Red Bull Air Race

Důležité Události