Fotbal

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám
Zdroj: Profimedia

Druhý listopadový den měl fotbalista Marián Čišovský 36. narozeniny, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu těžko mluvit o oslavě. Půldruhého roku bojuje s nevyléčitelnou nemocí ALS. Teď navíc v otevřené zpovědi přiznal krutou souhru okolností.

Loni v létě přijal výzvu Ice Bucket Challenge a polil se ledovou vodou v rámci charitativní akce pro boj proti ALS. Už ale tušil, že i jeho možná tato nevyléčitelná nemoc pomalu ničí.


„Pamatuju, že mě vyzval hokejový kamarád Venca Pletka a já se polil v kabině... Dva měsíce poté se diagnóza potvrdila i u mně," řekl Čišovský v rozhovoru pro iDNES.cz. Od té doby bojuje.


Nejprve mu začaly cukat svaly, teď už pomalu přestává ovládat celé tělo. Těžce chodí, drhne mu hlas a když se chce napít, sklenici musí přidržovat v obou dlaních. Často se mu navíc střídají nálady, od smíchu až po pláč, někdy jen mlčí a odpočívá.Zákeřná nemoc, který letos zabila i expremiéra Stanislava Grosse, Čišovského týrá. "Cítím, že se sám o sebe už nepostarám," přiznává. Není ale sám. Velkou oporou je mu manželka Martina, bývalí spoluhráči i fanoušci, a to nejen ti z Česka a Slovenska, ale i z ciziny.


"Rodina a nejbližší přátelé mi pomáhají k tomu, aby moje dny byly hezčí," říká dojatě. Teď mu navíc dodávají sílu i vzkazy českých i zahraničních fotbalistů, kteří se ve velkém zapojují do unikátního projektu spolku 28.Pošlou svoje kopačky do dražby a výtěžek půjde nejen na těžce nemocného Čišovského, ale další pacienty, kteří trpí ALS. "Každý, kdo se dražby zúčastní, se stane součástí rodiny mé i rodin lidí, kteří bojují se stejnou chorobou," podotýká 'Čiša'.
 

Související obsah


I proto se nevzdává a bojuje. Zdravotnictví se vyvíjí rychle a šance je za všech okolností. "Pracuju a doufám, že se můj fyzický stav začne lepšit," věří Marián Čišovský.
 

pha, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.