Navštívit galavečer UFC je dnes snazší než kdy dřív. Výsledek světové expanze přináší největší organizaci MMA do různých koutů Evropy, kam lze zavítat i z České republiky. Za sebou máme necelý rok vysílání těch nejlepších UFC galavečerů na stanici NOVA Sport a fanouškovská základna stále roste. Pojďme si tak blíže představit, jaké to je, se na takový svátek bojových sportů vydat osobně.
Pokud Vás UFC uchvátilo a rádi byste se na některý z galavečerů jeli podívat osobně, tak v tomto článku najdete výčet hlavních důvodů proč ani chvíli neváhat a rovnou objednat lístky.
UFC program se nevztahuje pouze na galavečery, které vysíláme. Pro veřejnost vše začíná již obvykle ve středu, kde se hrstka nejvytrvalejších zájemců může dostat na otevřené tréninky hlavních hvězd galavečera. Jedná se o první příležitost, jak k známým tvářím dostat velmi blízko a pokud budete mít štěstí, tak si odnesete i fotku či podpis od vašeho favorita.
Pravá zápasová atmosféra však začíná v pátek. Přesněji řečeno na vážení zápasníků. To probíhá většinou poblíž samotné arény, kde se začínají objevovat všichni fanoušci. Jelikož je vstup na vážení zdarma a otevřený veřejnosti, tak fronty se začínají tvořit velmi brzy a po chvíli to nově příchozí zájemci rovnou vzdají. Velký zájem není nijak překvapivý, jedná se o možnost nejen vidět zblízka všechny jména, která vystoupí na galavečeru, ale i možnost položit otázky hostům, kteří před vážením komunikují s publikem. V Londýně takto byli k dispozici např. Forrest Griffin, Alistair Overeem či šampion střední váhy, Luke Rockhold.
S postupným přicházením čím dál větších jmen a intenzivních staredowns (tzv. tváří v tvář), se jeviště plní čím dál větší energií. Během evropských akcí jsou navíc v publiku smíchány nejrůznější národy podporující své krajany. Podpora fanoušků se pak znatelně promítá i k zápasníkům a pořadatelům. Nebylo tak ani výjimkou, že např. prezident UFC, Dana White, zdravil fanoušky, z kterých měl evidentně velkou radost.
Sobotní večer je už pak ve znamení akce v oktagonu. Postupně plnící se ochozy arény, rozvěšování vlajek a skandování pak musí každého dostat do té pravé fanouškovské atmosféry. Celý galavečer, skládající se po většinou z 12 zápasů, je nonstop akcí, kde se nevyplácí ani chvíli nedávat pozor. Konec může přijít kdykoliv, ale vyprodaná aréna vždy upozorní na zásadní moment. To nejlepší ale přichází z blížícím se vrcholem večera, tedy hlavním zápasem.
Standing ovation celé arény doprovází dva hlavní účastníky až do oktagonu. Podpora domácího zápasníka je zjevná, ale respektuje se zde i vyzyvatel. Po odstartování kola však jen málokdo dokáže vydržet v klidu a sledovat akci v oktagonu a tak dochází k častým projevů fandění a podpory favorita v akci. O tom, že to funguje, může mluvit vítěz z londýnského galavečeru, Michael Bisping. V posledních dvou kolech se mu dostalo obří podpory od zhruba 17 tisíc fanoušků a rázem se do toho opřel.
Pohlcující atmosféra zápasů, která všechny příchozí spojuje je tedy beze sporu největším zážitkem a lákadlem, proč se vydat osobně na některý z UFC galavečerů. Zaujala Vás výše popsaná atmosféra a zkušenost? Máme skvělou zprávu! Již příští měsíc se uskuteční historicky první návštěva UFC v Chorvatsku a v květnu se UFC představí poprvé v Nizozemí.
Záhřeb ani Rotterdam, kde se akce uskuteční, nejsou z České republiky daleko a na obou večerech budou hlavními hvězdami těžké váhy. Na nic tedy neváhejte a vydejte se na galavečer UFC, litovat rozhodně nebudete.