Fotbal

ZAŠLÁ SLÁVA: Pohádka jménem Blšany, kdysi liga, dnes jen přebor

Blšany. Malá obec v severozápadních Čechách, která snad nemá ani 500 obyvatel. Přesto se zapsala do fotbalové historie a možná nejen v české kotlině. V menší vesnici se snad nikdy prvoligový fotbal nehrál. Místní klub zažíval na přelomu tisíciletí něco, o čem si mnohé kluby v daleko větších městech mohou nechat leda tak zdát.

O tom, že se v Blšanech před lety podařilo něco neuvěřitelného, nepochybuje ani tehdejší trenér Miroslav Beránek: "Já si myslím, že to je obrovský unikát. To patří do Guinessovy knihy rekordů, jestliže na takhle malé vesnici se tohle dokázalo vybudovat," vzpomíná s hrdostí na blšanský klub.

Zdroj: Profimedia

Ten příběh ale začal jinde. Hlavní personou blšanské cesty mezi elitu byl podnikatel, velký šíbr, bývalý brankář a zároveň tehdejší předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský. Ten to z malé vesnice dotáhl až na předsedu nejpopulárnějšího českého sportu.

Související obsah


Ale abychom nepřisuzovali tento zázrak jen Chvalovskému, je nutno říci, že cesta do nejvyšší fotbalové soutěže byla daleko delší. Klub pomalu rostl celá desetiletí a do první ligy vstoupil v roce 1998, tedy po více než padesáti letech existence klubu. Těch pár let na vrcholu pak stálo za to! Během nejnavštěvovanějších utkání převyšoval počet diváků na stadionu desetinásobně počet obyvatel Blšan.

Zdroj: Profimedia

Díky kontaktům jezdili do vesnice uprostřed chmelové oblasti hrát takoví machři, jakými byli bývalí reprezentanti Günter Bittengel nebo Petr Vrabec, který zářil dresu Sparty i proti slavnému Realu Madrid. A byli tu i jiní, jako třeba obrovský talent Jan Šimák, superstřelec Roman Hogen, nebo tehdy ještě neznámý brankář Petr Čech. Ano, brankářská legenda nakoukla do velkého fotbalu právě v Blšanech.

Nic však netrvá věčně. V roce 2006 Blšany sestoupily do druhé ligy. Ještě níž je následně poslaly finanční potíže a zlatá éra tak byla definitivně pryč. Co ale zůstalo, jsou vzpomínky: "Sezóna 97/98, kdy jsme postoupili spanilou jízdou do první ligy, ta mi zůstane v paměti vždycky. To byl postup, kdy tady bylo ohromně veselo," vzpomíná úspěšný trenér, který později trénoval i v Rakousku, Maďarsku nebo Kazachstánu.
 

Zdroj: Profimedia

Vyprodané tribuny, skvělá atmosféra a vyhrané domácí zápasy s takovými soupeři jako je Sparta, Teplice nebo Olomouc zůstávají navždy ve vzpomínkách nejen Miroslava Beránka, ale i dalších, kteří v tomto "vesnickém" klubu působili. Ale nebylo vše tak růžové, jak se může zdát.

Související obsah

Ačkoliv fotbaloví fanoušci během této éry jásali, ne všichni obyvatelé Blšan byly z úspěchů místního klubu nadšení. Přece jen každotýdenní nájezdy fotbalových chuligánů nebyly pro obyvatele bydlící v okolí stadionu příliš příjemné. Přesto po letech pozitivní dojmy z úspěchu převládají: "V srdci, a vůbec v mysli, mám vzpomínky a hrdost nad tím, co jsme tady dokázali v téhle malé vesničce. A já jsem měl to štěstí, že jsem se toho mohl zúčastnit," vzpomíná Beránek.
 

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

V současné době hrají Blšany krajský přebor a rozlehlé tribuny zejí při zápasech spíše prázdnotou. I když se do Blšan se po letech velká jména zase vrací. Ve žlutomodrých barvách na sympatickém stadionu hráli v poslední sezoně třeba Mario Lička nebo Josef Němec. Hvězdné roky klub přesto asi už nezopakuje, navždy však bude zapsán v historii českého fotbalu. A to nejen kvůli několika sezónám v nejvyšší lize.

Jakub Deml, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Barbora Seemanová opět překonala český rekord

Nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová opět pokořila národní rekord. To se jí povedlo na závodech ISL v italské Neapoli. V závodě na 400 metrů volným způsobem udala nové maximum, které je nyní stanoveno na 4:02,09.

Krátká zpráva

Kvalifikaci na VC Ruska vyhrál překvapivě Norris

Velice zajímavá byla kvalifikace před Velkou cenou Ruska. První skončil Lando Norris z McLarenu a hned v závěsu byl Carlos Sainz z Ferrari. Favorizovaný Lewis Hamilton skončil na čtvrtém místě. Max Verstappen bude startovat z posledního místa, a kvalifikace se tak neúčastnil.