MS v hokeji 2018

Národ kritizoval Hadamczika. Ten ale řídil poslední úspěchy repre!

Národ kritizoval Hadamczika. Ten ale řídil poslední úspěchy repre!
Zdroj: Profimedia

Rok 2012 a česká reprezentace oslavuje zisk bronzových medailí na mistrovství světa. Kdyby se tehdy řeklo, že jsou to poslední medaile na dalších nejméně šest let, asi by málokdo věřil. Ale je to realita. Poslední cenný kov získal národní tým pod vedením trenéra Aloise Hadamczika. Proč se za jeho éry dařilo českému hokeji lépe? Toto si myslí někdejší kouč.

Mezi fanoušky byl Alois Hadamczik často terčem kritiky. A nejen mezi nimi, ale i někteří hráči či ostatní trenéři se netají tím, že s Hadamczikem nebylo často snadné pořízení. Mnozí mu také několikrát vyčítali, že do národního týmu nominoval některé hráče z protekce. Třeba na olympiádu v Soči vzal svého zetě Michala Barinku. Přednost mu přitom dal před papírově lepšími hráči, třeba z NHL.

Ať je to jak chce, Hadamczik měl úspěchy. I když mu to ve zmíněném Soči nevyšlo, český tým dovedl k bronzu na olympiádě v Turíně 2006. To je společně s naganským zlatem jediná medaile naší reprezentace z této velké sportovní akce. Tedy alespoň v éře samostatné České republiky.

Zdroj: Profimedia

A co se týče mistrovství světa, tady čekáme na medaili už šestým rokem. Medailová odmlka však v minulosti trvala maximálně tři roky a nikdy to nebylo v tomto ohledu tak špatné období. Češi naposledy získali bronz v roce 2012 a zase u toho byl Alois Hadamczik. Ten má ve své sbírce bronz i z roku 2011 a stříbro z roku 2006.

Hadamczikovi se výkon Čechů v Dánsku i přes vypadnutí ve čtvrtfinále líbil. "Jsem potěšený z výkonu kluků, především brankáře Pavla Francouze. Celých šedesát minut jsme hráli výborně a byli jsme blízko tomu, abychom postoupili. Nehráli jsme ani jednou v oslabení, byli jsme disciplinovaní oproti zápasům ve skupině. Jedno mi tam ale chybělo a to byl větší tlak do brankoviště, aby brankářovi někdo stínil," uvedl Alois Hadamczik v rozhovoru pro Lidovky.cz.

V NHL rapidně ubylo českých hráčů a to může být ten problém. Zatímco rekordní české zastoupení v nejprestižnější hokejové soutěžilo bylo během sezony 2001/2002 opravdu pořádné (77 Čechů), letos máme v NHL jen 33 hokejistů. Přesto prý máme dobré vyhlídky do budoucna. "Tenhle tým má velkou budoucnost, bohužel budeme mít oba gólmany v NHL, takže budeme muset najít dalšího," dodal Hadamczik s tím, že se na světovém šampionátu nebude moci národní tým vždy spoléhat jen na gólmany z NHL.

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události