Švýcarsko

Tak kdysi začala válka. Balkán se děsí gesta švýcarských Albánců

Tak kdysi začala válka. Balkán se děsí gesta švýcarských Albánců
Zdroj: Profimedia

Politika prý do sportu nepatří. Ale velké emoce stejně občas nadělají problémy. Nyní se řeší gesto Xherdana Shaqiriho a Granita Xhaky, kteří svými góly pokořili Srbsko. Na oslavu pak simulovali dvouhlavého orla, symbol Albánie.

Copak o to, kdyby třeba takhle slavili góly proti Kostarice, asi by to nikoho tolik nepobouřilo. Jenže v duelu se Srbskem to byla hodně choulostivá záležitost. 


Jak Shaqiri, tak i Xhaka nebo Behrami jsou etnickými kosovskými Albánci. A celý svět si ještě pamatuje poslední válečný evropský konflikt v bývalé Jugoslávii. Spousta kosovských Albánců pak našla útočiště právě ve Švýcarsku a na složení fotbalového národního týmu je to patrné. Druhá generace už tvrdí muziku v reprezentaci.

Související obsah


Srbsko dodnes odmítá uznat nezávislost své bývalé dvoumilionové provincie Kosovo, které se před deseti lety odtrhlo.

Zdroj: Profimedia

Mezi Srby a kosovskými Albánci tak slavící fotbalisté opět trochu rozdmýchali vášně a málokdo věří Xhakovi, že pozapomněl na politiku. „"Byl to pro mě zvláštní den. To vítězství je pro mou rodinu, pro Švýcarsko, Albánii, Kosovo. Gesto bylo pro každého, kdo mě podpořil. Byl to opravdu emocionální zápas a nebylo tam nic proti našim soupeřům,“ vysvětloval.


Kritiku si vysloužili Shaqiri a Xhaka i v samotném Švýcarsku. „Mají talentované nohy jako nikdo jiný v týmu. Ale bylo by příhodné, aby přidali i společenské uvědomění,“ píše respektovaný list Neue Zurcher Zeitung.


Pamětníci pak přidávají k tématu, že jedním ze zásadních incidentů, který rozpoutal nevraživost a následnou válku na Balkáně, byla zahozená chorvatská vlajka basketbalistou Vlade Divacem po vítězství Jugoslávie na mistrovství světa v roce 1990.


Divac tehdy vysvětloval, že fanouška upozorňoval na to, že by měl chorvatskou vlajku schovat. Vyhrála totiž Jugoslávie.
Rok poté už se v bývalé Jugoslávii válčilo. Skončilo i přátelství dvou velkých kamarádů Srba Divace a Chorvata Dražena Petroviče.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Švýcarsko

Důležité Události