Fotbal

Rumuni v české fotbalové lize: Táhne je sem vlajka Sparty?

Rumuni v české fotbalové lize: Táhne je sem vlajka Sparty?
Zdroj: Profimedia

Česko-rumunská spolupráce se stala v poslední době pro českou nejvyšší soutěž klíčovou. V posledním roce byla představena hned čtveřice nových fotbalistů z jihovýchodu Evropy. Jednoho ulovila Slavia a zbylí tři mířili do Sparty, kde se připojili k dalšímu, který už bude příští rok kopat v Česku třetí sezonu. Co je sem ale táhne?

Ještě před velkým boomem v podobě stěhování rumunských hráčů do naší první ligy byly fotbalové Čechy Rumunskem téměř nepolíbeny. Před 21 lety sice nastupoval za Bohemku Rumun Marcel Băban a v sezoně 2003-2004 odehrál pár zápasů za Plzeň Sorin Colceag, to je ale bylo na dlouhou dobu všechno. Všechno se změnilo až teď. Kluby přišly s novými strategiemi, které zahrnují samozřejmě i nové tváře.

Související obsah

Hlavními novými hvězdami ligy se stávají zejména fotbalisté reprezentující barvy Rumunska. A u barvy rumunské vlajky se ještě chvíli zastavíme. Ta se totiž skládá se 3 po sobě jdoucích barev. Modrá, žlutá, červená. Nepřipomíná vám to něco? Jestli ano, máte pravdu. Přesně takovou kombinaci mají totiž klubové barvy pražské Sparty.

Zdroj: Profimedia

I když podobnost je pouze náhodná, mohla sehrát nějakou roli při rozhodování klíčového hráče v našem případu "Co láká do české ligy Rumuny". Ještě pro zajímavost, barvy vlajky Sparty prý představují: Modrá je barva vítězné rychlosti, modrou stuhou bývali dekorováni vítězní běžci. Žlutá jako zlatý palmový kruh, znak vítězství. A červená podle rudých tóg, které nosili bojovníci ve starověké Spartě. Ale zpátky k dnešní Spartě. První den nového roku 2017 totiž Sparta představila mladého hráče z rumunské Craiovy jménem Bogdan Vătăjelu. Ten se při rozhodování o novém působišti mohl klidně nechat podobností vlajek ovlivnit. Každopádně zřejmě on může za to, že za ním teď přicházejí i krajané.

Zdroj: Profimedia

Třeba takový Nicolae Stanciu. Nejdražší hráč Sparty i české ligy v historii opustil slavný Anderlecht Brusel a zamířil do střední Evropy také kvůli němu. "Psali a volali jsme si v podstatě denně. Během soustředění ve Španělsku mi pořád psal, kdy už přijedu. Celkově mi povídal o klubu i městě a všem kolem," prozradil Rumun ve svém prvním rozhovoru.

Související obsah

A všechno pak šlo se vším. Spolu se Stanciem přišel v zimě i kolega z repre, brankář Florin Nita z Bukurešti. A posilování už začalo také před sezonou nadcházející. Nejčerstvějším příchozím do Sparty se stal Stanciův kamarád, spoluhráč ze zálohy národního výběru a stejně tak belgického Anderlechtu Alexandru Chipciu.

Zdroj: sparta.cz

Pozadu nechtěla zůstat ani Slavia. Ta za rumunského záložníka Alexandra Balutu vysázela Craiově také rekordní balík. Rumunsko-česká spolupráce tak zjevně funguje. Proč tomu tak ale je? Proč chodí nejlepší hráči reprezentace do České republiky? „Domnívám se, že ekonomické podmínky v Česku v klubech jako Sparta a Slavia jsou lepší než v rumunské lize," vysvětlil Dušan Uhrin ml., který vedl rumunský Temešvár a tamní prostředí dobře zná. „Hráči odmalička vyrůstají v horších podmínkách než u nás. Proto se asi snaží zdokonalovat a zajímá je jen to, aby se dostali z Rumunka jinam nebo aby vydělávali hodně peněz,“ dodal.

Související obsah

Důvodů tak může být několik. Každopádně rumunským fotbalistům se v české lize zalíbilo. Rumunská liga je také hodně podobná naší - založená na fyzičce a soubojích. A belgická nejvyšší soutěž pro Rumuny asi není moc stavěná. Nejlepší rumunští hráči často chodí právě do Belgie. Ale třeba Stanciu a Chipciu jí na chuť nepřišli. Tak uvidíme, jestli do Sparty nepoputuje i třetí hvězda Rumunska z belgické ligy. 22letý Razvan Marin v současnosti kope za Standard Lutych.

med, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události