Fotbal

Srovnání finálového souboje: Kdo měl různorodější sestavu?

Srovnání finálového souboje: Kdo měl různorodější sestavu?
Zdroj: Profimedia

Při pohledu na francouzský národní výběr nejednoho napadla otázka, kolik hráčů reprezentace má rodiče a prarodiče z této oblasti. A na druhé straně ve včerejším finále Chorvatsko. Kde má několik klíčových hráčů kořeny všude jinde, jen ne v hlavní turistické zemi u Jadranu.

Klasická francouzská společnosti je kvůli tomu v posledních letech hodně nejistá. Příliv arabských a afrických přistěhovalců vnímá veřejnost odlišně. Kdo ale ze zrušení kolonií v minulém století těží, jsou sportovci. Zejména pak fotbalisté. Reprezentace, která má ve znaku galského kohouta, totiž staví svou hru hlavně na hráčích s africkými kořeny.

Podívejte se sami:

Adil Rami - rodiče z Maroka
Nabil Fekir - rodiče z Alžírska
N'Golo Kante - rodiče z Mali
Paul Pogba - rodiče z Guiney
Benjamin Mendy - rodiče ze Senegalu

Presnel Kimpembe - otec z Konga
Blaise Matuidi - otec z Angoly, matka z Konga
Kylian Mbappe - otec z Kamerunu, matka z Alžírska

Samuel Umtiti - narozen v Kamerunu
Steve Mandanda - narozen v Demokratické republice Kongo

Zdroj: profimedia.cz

Tým Francie včera porazil ve finále mistrovství světa Chorvatsko. Jenže Francii už dlouho nereprezentují pouze fotbalisté, jimž koluje francouzská krev už několikátou generaci. Co třeba takový Patrice Evra, rodák ze Senegalu, Thierry Henry, jehož otec je z ostrova Guadeloupe, nebo Zinedine Zidane. Jeho rodiče měli pro změnu alžírský pas.

Ale zajímavá situace byla včera na stadionu v Lužnikách i na druhé straně finálového duelu. Po rozpadu Jugoslávie a následné válce na Balkáně totiž lidé prchali různými směry a to také zapříčinilo to, že pár klíčových chorvatských plejerů by také mohlo reprezentovat více zemí.

Chorvaté narození na území dnešní Bosny a Hercegoviny:

Dejan Lovren
Vedran Čorluka
Zlatko Dalič (trenér)

Chorvaté, jejichž rodiče pocházeli z dnešní Bosny a Hercegoviny:

Mario Mandžukič
Mateo Kovačič
Ivan Rakitič - a dokonce se narodil ve Švýcarsku

A takhle se dnešní situace má. Zásluhu na zisku historicky druhém titulu světových šampionů mají z velké části hráči, kteří mají africké kořeny, přestože se v Evropě narodili. To samé Chorvatsko. Tam už také nikdo neřeší, odkud čí rodiče pocházeli. Jednou se v Chorvatsku narodili, tak jsou braní jako Chorvaté. A co u nás? Theodor Gebre Selassie je pro nás jasný Čech, i když je jeho otec z Etiopie.

med, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události