Fotbal

Malým fotbalistům chtějí zakázat hlavičkování. Prý to škodí zdraví!

Děti by při fotbale neměly hlavičkovat. Podle odborníků by jim to mohlo trvale poškodit mozek. Lékaři a studenti z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy chtějí nařídit fotbalovým klubům, aby malým fotbalistům zakázaly hru hlavou. Pomoci jim v tom má petice. Ve Spojených státech zákaz platí už více než dva roky.

Hlavičkovat, nebo nehlavičkovat? Odborníci z Univezity Karlovy mluví jasně - zakázat hlavičkování u dětí mladších 13ti let. Poukazují na vědecké důkazy, podle kterých hlavičkování u dětí nemusí být tak bezpečné jak se zdá.
 

 "Myslím si, že to rizikový faktor je a to nemluvím o změnách krční páteře," říká neurolog Jan Roth. Při dlouhodobých úderech do hlavy hrozí podle odborníků i Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Názory lékařů se ale různí. "Když se to zakáže do třinácti let, tak to bude jen ku prospěchu těch dětí ochráníme vyvíjející se mozek dítěte," myslí si Eduard Kuriščak, neurofyziolog.

 Někteří trenéři si ale nedokážou představit, jak budou děti nabádat, aby do hlavičkových soubojů nechodily. "Před 30 lety ty míče byly úplně jiný, to bylo taky 20 hlaviček za zápas, zatím mi můj syn ani okolí neříká, že bych byl nějaký divný jako na hlavu," uvedl Zdeněk Havel, předseda fotbalového klubu v Karlových Varech.

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události