Fotbal

Fotbal bez hlaviček? Další studie ukázala, že hlavičkování způsobuje problémy

Fotbal bez hlaviček? Další studie ukázala, že hlavičkování způsobuje problémy
Brazilec Neymar hlavičkuje | Zdroj: profimedia.cz

Blíží se konec hlavičkování ve fotbale? Nejnovější studie totiž opět potvrdila, že u bývalých fotbalistů je větší pravděpodobnost, že budou mít ve staří problémy s činností mozku.

Podle aktuální studiekterá srovnávala 75 bývalých profesionálních fotbalistů, včetně bývalých hráčů Norwiche Iwana Robertse a Jeremyho Gosse či útočníka Crystal Palace Marka Brighta s nefotbalisty, je zdraví mozku fotbalistů ve věku 40 let obvykle lepší. Nicméně po dosažení věku 65 let se činnost mozku oproti běžné populaci zhorší. 

Fotbalisté, kteří se zúčastnili studie, měli mít horší výsledky v testech reakční doby, výkonných funkcí a prostorové navigace. Za těmito výsledky prý stojí časté hlavičkování, které má větší dopad na mozek. 

Související obsah

"Víme, že hlavičkování bylo spojeno se zvýšeným rizikem demence mezi profesionálními fotbalovými hráči. Ale až dosud bylo málo známo o tom, kdy hráči začnou vykazovat známky zhoršení zdraví mozku," prohlásil vedoucí výzkumník a odborník na sportovní otřesy mozku Michael Grey. 

Jeho studie tak navazuje na výzkum z roku 2019, který zjistil, že bývalí profesionální fotbalisté měli třiapůlkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na demenci než běžná populace.

"Ve věkové skupině 40 až 50 let podávají fotbalisté o něco lepší výkon než normální skupina. Ale když dosáhnou 65 let, to je okamžik, kdy se věci začínají kazit. To nám ukazuje, že cvičení spojená s hraním fotbalu jsou dobrá pro mozek, ale negativní účinky kontaktního sportu se začínají objevovat později v životě," dodává doktor Grey. 

Skvělým hlavičkářem je například Cristiano Ronaldo, který ale do posledního zápasu Portugalska nastoupil jako střídající hráč:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události