Asijské hry

Jasný příkaz: Kriminalitu před Hrami snížit. Zabili tucty kapsářů

Jasný příkaz: Kriminalitu před Hrami snížit. Zabili tucty kapsářů
Zdroj: Profimedia

V indonéské Jakartě a Palembangu dnes startují Asijské hry 2018. Sportovní svátek Dálného východu ovšem kalí nařčení organizace Amnesty International (AI). Ta tvrdí, že místní policie se rozhodla zajistit klid v ulicích tím, že postřílela drobné zločince.

Organizace tvrdí, že policisté v pořadatelských městech od ledna do srpna postříleli 31 drobných zločinců, v celé zemi pak ve stejném období 77 lidí. Podle zprávy AI je to oproti loňsku nárůst o závratných 64 procent.

Amnesty International, která dohlíží na dodržování lidských práv, ve své zprávě napsala, že taktika policie je "zbytečná a přehnaná".

"V měsících předcházejících konání Asijských her slíbily indonéské úřady, že zvýši bezpečnost. Místo toho jsme svědky toho, jak policisté střílí desítky lidí a nesou za to nulovou odpovědnost," zlobí se podle CNN aktivisté.

"Pořádání mezinárodní sportovní události nemůže být vykoupeno opuštěním lidských práv. Zabíjení musí přestat a všechny smrti musejí být rychle a bez odkladu vyšetřeny," burcuje ředitel místní pobočky Amnesty International Usman Hamid.

Související obsah

Indonéské úřady děsivou statistiku nekomentovaly. AI uvedla, že velkou část mrtvých tvoří zloději, kteří se v terénu pohybují na motorkách, často ozbrojení. AI také tvrdí, že dalším 41 lidem policisté prostřelili nohy.

Letošní ročník Asijských her startuje 18. srpna a končí 2. září. Podle CNN jde o druhou největší mezinárodní sportovní akci na světě, hned po letní olympiádě.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Asijské hry

Důležité Události