Další sporty

Saúdská Arábie uspořádá Asijské zimní hry, v poušti kvůli nim vytvoří umělý sníh

Saúdská Arábie uspořádá Asijské zimní hry, v poušti kvůli nim vytvoří umělý sníh
V Saúdské Arábii se v roce 2029 uskuteční Asijské zimní hry | Zdroj: Profimedia.cz

Další ze zemí z oblasti Perského zálivu přivítá významnou sportovní akci. Saúdská Arábie totiž získala pořadatelství Asijských zimních her v roce 2029. Vybuduje kvůli nim dokonce zbrusu nové město v poušti, které ho vyjde na 440 miliard liber, což je téměř 12,5 bilionu korun. Nebude chybět uměle vytvořené sladkovodní jezero či umělý sníh. Vše by měly pohánět obnovitelné zdroje energie.

Zimní atmosféra v srdci pouště. Tak označili představitelé Saúdské Arábie to, co chtějí vytvořit pro Asijské zimní hry v roce 2029. Země totiž byla oficiálně zvolena Asijskou olympijskou radou (OCA) jako jejich pořadatel a pomalu se může začít připravovat na velkou sportovní akci světového formátu. 

"S neomezenou podporou saúdského vedení a korunního prince s hrdostí oznamujeme, že jsme vyhráli možnost hostit Asijské zimní hry v Trojeně 2029, a to jako první země v západní Asii," napsal na twitteru saúdský ministr sportu Abdulazíz bin Turki Al-Faisal.

V jednom ze států u Perského zálivu kvůli tomu vznikne v rámci projektu Neom zbrusu nové futuristické město, které bude stát asi 440 miliard liber, tedy skoro 12,5 bilionu korun. Mělo by být postaveno do roku 2026 a nabídne řadu lákadel. 

Saúdští Arabové vybudují první venkovní lyžařské středisko v Perském zálivu, areál bude zahrnovat třeba i umělé sladkovodní jezero. Vše by měly pohánět obnovitelné zdroje energie, které budou vytvářet i potřebný umělý sníh. K výstavbě inženýři vybrali oblast Trojeny hlavně proto, že jsou tu mnohem nižší teploty než kdekoli jinde v zemi – v zimě klesají pod nula stupňů Celsia a celoročně zde naměří přibližně od deset stupňů Celsia méně než jinde ve státě. 

Související obsah

​"Pouště a hory Saúdské Arábie se brzy stanou hřištěm pro zimní sporty," uvedl podle Daily Mail  Al-Faisal. Země chce díky významné akci rozvinout sport a snížit závislost ekonomiky na přísunu peněz z ropy. Na druhou stranu stát čelí kritice za to, že se snaží vytvářet celosvětově dobrý obraz a odvést tak pozornost od problémů s dodržováním lidských práv. 

V Kataru se letos koná MS ve fotbale, které si vyžádalo spoustu financí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události