NFL

Český fotograf pracuje na hvězdné NFL: Sním o Super Bowlu, říká!

Český fotograf pracuje na hvězdné NFL: Sním o Super Bowlu, říká!
Zdroj: Kamil Herák

Jako jediný český fotograf v historii a jeden z mála Evropanů obdržel akreditaci na zápas amerického fotbalu v nejprestižnější lize NFL. Kamil Herák byl přímo na hřišti při semifinálovém duelu mezi Los Angeles Rams a New Orleans Saints. A byla to nejbouřlivější atmosféra, jakou kdy zažil. „Něco neskutečného. Diváci se převlíkli do masek a jejich fandění bylo podobně hlučné, jako když startuje stíhačka,“ popisoval Herák, který viděl v USA kolem 60 zápasů a nejvíce ho láká Super Bowl, které odstartuje v neděli večer. „Dostat se na tak prestižní událost je víceméně nereálné a asi to tak i zůstane.“

Americký fotbal je v zámoří s přehledem nejpopulárnější sport, na Super Bowl se pravidelně dívá více než 100 milionů Američanů. A možná je to jeden z mála sportů, kde utkání může významně ovlivnit divoké fandění diváků. O tom se přesvědčil český fotograf Kamil Herák, který se před několika dny vrátil z konferenčního finále v New Orleans.

„Když útočil domácí tým, fanoušci byli zticha, aby se hráči mohli domluvit na signálu. Jakmile ale začali útočit soupeři, 73 tisíc lidí naplno řvalo a hráči si pak nebyli schopní předat pokyny při týmové poradě. Proto občas při jejich akcích docházelo k nedorozumění,“ popisoval Kamil Herák, kterému s akreditací na zápas pomáhala Česká asociace amerického fotbalu.

Nadšenec do NFL si povšiml také další zajímavosti, jenž se týkala teprve třicetiletého trenéra Seana McVaye z Los Angeles Rams. Patrně jako jediný kouč na světě má během utkání za zády asistenta, který hlídá, aby se nestřetl na čáře s rozhodčím. „Je známý tím, že je velmi impulsivní. Asistent ho také krotí, aby za své chování nedostal zbytečnou penalizaci. Je velmi humorné je pozorovat v akci,“ všiml si Herák, který během utkání musí být stoprocentně pozorný.

Nebezpečný sport pro fotografy!

Právě americký fotbal umí být k fotografům krutý. Stane se, že během utkání do nich nabourá rozběhnutý hráč v plné výstroji, který byl mimo hřiště strčen soupeřem. „Musíte si neustále dávat pozor, předvídat každou situaci. Snad v každém zápase je vidět, že americký fotbalista někoho zbourá. Nejčastěji se jedná o bezpečnostní službu, co dozoruje diváky,“ dodal Herák, jehož snem je fotit Super Bowl.

„Myslím, že to patrně nikdy nevyjde, protože akreditační podmínky jsou velice přísné a pustí na hřiště jen největší americká média. Je zázrakem, že vyšlo semifinále.“

Související obsah

V padesátém třetím Super Bowlu se střetnou Los Angeles Rams a New England Patriots. Nejprestižnější sportovní událost v USA začne třicet minut po nedělní půlnoci. A fotograf Herák má jasno, komu bude fandit. „Patrně nikomu. Los Angeles vyřadili můj oblíbený tým, navíc kvůli křivdě od rozhodčích. V tom duelu, kde jsem osobně byl, byl hráč z New Orleans nepovoleně sejmut soupeřem z Rams, což významně ovlivnilo celý duel. Prestižní webový portál Yahoo Sports to vyhodnotil jako čtvrtý nejhorší verdikt rozhodčích v dějinách sportu,“ smutnil Herák.

A překvapivě doplnul: „Tohle by se v české Bitters lize pravděpodobně nestalo, protože by všechno mohl posoudit video rozhodčí. Přestože NFL má videorozhodčího, pravidla na rozdíl od české ligy zakazují tento zákrok přezkoumat na videu.“

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události