Motocykl

Pomoc pro VC Brna, od kraje a města přijde obrovská podpora

Velká cena silničních motocyklů v Brně bojuje o svou existenci už řadu let. Přestože do města přivádí tisíce turistů, vždy končí ve ztrátě. Jen loni to bylo 31 milionů. Hlavní příčinou je drahý poplatek na zisk licence, který přesahuje 100 milionů korun.

Původně vláda rozhodla, že na srpnovou Grand Prix uvolní dotaci ve výši 39 milionů. Vedení kraje ale požadovalo řádově dvakrát tolik. Vše skončilo kompromisem - kabinet dotaci zvýšil na 55 milionů korun. Peníze půjdou přímo ze státního rozpočtu a z rezerv ministerstva pro místní rozvoj.
 

V reakci na to se pak zastupitelé Brna rozhodli přidat dalších 2,5 milionu. Včera to odsouhlasili i zastupitelé kraje.

Velké ceně hrozí zánik už několik let. Její předchozí organizátor, Automotodrom Brno, ji už kvůli ztrátovosti nechtěl dál pořádat. Kraj a město se ale rozhodli akci zachránit. Regionu dělá dobrou reklamu a vynese okolo 200 milionů na daních z příjmů ze služeb.


Brněnská primátorka chce v budoucnu jednat o systémové podpoře závodů. Hlavním problémem je, že se dosud podpora se státem domlouvala vždy jen na jeden rok. A to každoročně celou akci vrhá do nejistoty.

Kraj tedy letos z rozpočtu vydá z na Velkou cenu dohromady 27,5 milionu korun, Brno pak 17,5 milionu a stát 55 milionů.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události