Tenis

Stejné peníze, jiné podmínky. Ať hrají ženy pět setů, vyzývá Navrátilová

Stejné peníze, jiné podmínky. Ať hrají ženy pět setů, vyzývá Navrátilová
Zdroj: Profimedia

Boj tenistů o stejné odměny na grandslamových turnajích je už nějakou dobu úspěšně dobojován. Ženské hráčky jsou spokojeny a berou stejné peníze, jako jejich mužští kolegové. I přes to, že hrají daleko kratší zápasy. A to se nezdá tenisové legendě Martině Navrátilové.

Když si koupili diváci lístky na sobotní finále ženské dvouhry, asi netušili, že v ochozech nestráví ani jednu hodinu. Simona Halepová vypráskala Serenu Williamsovou za 56 minut a bylo hotovo. A rumunská tenistka shrábla 66 milionů korun.


Stejně jako Novak Djokovič, který přetlačil ve finále Rogera Federera za čtyři hodiny a 57 minut. Tohle finále vstoupilo do dějin. Poprvé v historii ve dvouhře rozhodoval v pátém setu za stavu 12:12 tiebreak a o předváděném tenise se ještě dlouho bude mluvit.


Jenže také znovu rozpoutalo diskuzi o rovnocenných odměnách. „Možná by bylo nejlepší to udělat tak, že každý bude hrát na dva vítězné sety až do osmifinále. Od čtvrtfinálových zápasů by mohli hrát všichni, muži i ženy, na tři vítězné,“ prohlásila pro britské The Times ještě před mužským finále legendární Martina Navrátilová.

Související obsah


A se stejnými odměnami se ještě nesmířili ani někteří mužští tenisté. O větším zájmu diváků a atraktivnějších zápasech ještě nedávno mluvila taková esa, jako je Rafael Nadal nebo Novak Djokovič.


A není se čemu divit, že s tím přišli právě oni. Jejich zápasy, společně s těmi Federerovými, jsou ty nejsledovanější v tenisovém světě. A přidal se i velký zastánce žen Andy Murray. „Podle mě se jedná o dva odlišné sporty. Vše je o tom, že hrajeme utkání na tři vítězné sady. Pokud chcete trénovat, abyste zvládli odehrát pětisetové duely, jedná se o běh na delší trať. I ženy by tak měly hrát duely na tři vítězné sety, nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být. Právě v tomto vidí většina mužů problém, o prize money až tak úplně nejde."

Související obsah


A proč bojuje Navrátilová o zápasy na tři vítězné? Sama si je totiž zažila na Turnaji mistryň. A i když následně dlouhé bitvy tenistek zrušili, některé hráčky byly při rovnocenných odměnách připraveny se k tomuto formátu vrátit. Veřejně se k tomu přihlásily například sestry Williamsovy.


Uvidíme, jestli organizátoři některého z grandslamových turnajů přistoupí na návrh Martiny Navrátilové. Jen je otázka, jestli by se už tak nabité dva týdny zápasů nemusely protáhnout.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události