Atletika

Národní hrdinové na dobu určitou: Čím se dnes živí atletické legendy?

Národní hrdinové na dobu určitou: Čím se dnes živí atletické legendy?
Zdroj: Profimedia

Kašpárková, Změlík, Baďurová nebo Formanová. Známe je jako úspěšné sportovce, české rekordmany, mistry Evropy i světa a dokonce i olympijské medailisty. Jenže cenné kovy v královně sportu rozhodně nezajistí pohádkový důchod po konci kariéry. Čím se dnes slavní čeští atleti živí?

Nepřímo to nakousla Denisa Rosolová-Helceletová, která upozornila na trápení bronzového medailisty z Atén Jaroslava Báby. Někdejší vynikající skokan do výšky má nemocnou dceru a shání peníze na to, aby se naučila chodit.

Související obsah

"Atletika prostě není sport, kde se točí miliony a jakmile skončíte, nezbývá nic jiného, než nastoupit do práce jako každý jiný," posteskla si bývalá překážkářka.
 

Atleti u nás zkrátka nemají na růžích ustláno a i když dosáhnou mimořádného úspěchu například v podobě medaile z olympijských her, po konci kariéry mohou skončit i na úřadu práce. Řada z nich se tedy dnes živí tak, jako kdyby v minulosti vůbec nesportovali.


Olympijský vítěz z Barcelony a mistr světa Robert Změlík, vyměnil atletický víceboj za ten podnikatelský.

Zdroj: Profimedia

Po skončení kariéry založil sázkovou kancelář a lázeňský hotel v Mariánských lázních. Jeho největším projektem je ale firma , která se zabývá prodejem doplňků stravy, přírodní a čínské medicíny.I bronzová medailistka z olympiády v Atlantě 1996 a mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková se vedle trénování vrhla na podnikání a v Brně provozuje studio na formování postavy.

Zdroj: Profimedia

Připomeňte si český rekord Šárky Kašpárkové ve skoku dalekém (v čase 1:10) z Atén, kde v roce 1997 vybojovala titul mistryně světa:

Blíže výchově nových atletických talentů zůstala Kateřina Baďurová, česká rekordmanka a vicemistryně světa z roku 2007 ve skoku o tyči.

Zdroj: Profimedia

Manželka Tomáše Janků, bývalého výškaře a současného ředitele ČAS vede soukromou sportovní školku zaměřenou na pohybový rozvoj dětí.

S dětmi pracují i dvě bývalé běžkyně Lída Formanová a Jarmila Kratochvílová. Formanová, mistryně Evropy a světa v běhu na 800 metrů a světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová, pracují na sportovních gymnáziích.

Zdroj: Profimedia

Ve službách atletiky, ať už jako trenéři nebo funkcionáři, působili a působí stříbrný olympionik a mistr světa v disku Imrich Bugár, bronzová olympionička v disku Věra Pospíšilová Cechlová, český rekordman na 400m překážek Jiří Mužík, mistr světa v desetiboji olympionik Tomáš Dvořák nebo trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný.

Související obsahPotřeba výdělku se ale v dnešní době netýká jen bývalých atletů. S financemi bojují i ti, kteří mají kariéru ještě před sebou. Běžkyně na střední a dlouhé tratě Simona Vrzalová se dostala do české reprezentace teprve před 3 lety. Letos v hale vylepšila 28 let starý český rekord na patnáctistovce na 4:05,73 a v evropských tabulkách jí patří třetí pozice. I tak chodí z tréninků prodávat do rodinné večerky.

aka, mm, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události