MMA

Nejožehavější téma MMA: Váha bijců před a při zápase budí obrovské rozpaky

Nejožehavější téma MMA: Váha bijců před a při zápase budí obrovské rozpaky
Zdroj: Profimedia

Váha je pro MMA zápasníky stejně důležitá, jako poctivý trénink. Před důležitým soubojem tak většina z nich divoce hubne, aby se vešla do své kategorie, o den později už však jejich těla vypadají o poznání jinak. Podívejte se na nejzásadnější rozdíly ve váze účastníků posledního UFC 241.

Uplynulý víkend nabídl fanoškům UFC fantastickou podívanou. Stipe Miocic sebral titulový pás Danielu Cormierovi a pak tančil, jako u táboráku a fanoušci viděli i vítězný návrat Nata Diaze, který si poradil s Antony Pettisem.

Související obsah

Kromě oktagonu plného potu a krve se ale znovu řešila hlavně váha některých účastníků. Jak ukázala fakta, ručička na váze den před a v den zápasu, se u některých účastníků liší opravdu výrazně.

V tabulce je uvedeno jméno zápasníka, v prostředním sloupci váha v den vážení a ve sloupci vpravo váha v den zápasu (čísla jsou v kilogramech):

Zdroj: TN.cz

V tabulce výše je rozhodně nejvýraznější proměna u Paoula Costy, který den před zápasem vážil 84 kilogramů a v den zápasu 99 kilogramů! Jak mohl za jediný den přibrat 15 kilo zůstává záhadou, ale k zamyšlení je něco jiného.

Zdroj: Profimedia

Costa se na oficiálním vážení dostal na 84 kilogramů a těsně tak pronikl do kategorie střední váhy (77.1 kg – 83.9 kg), ale v den zápasu už byl se svými 97 kilogramy v těžké váze (93.0 kg – 120.2 kg). Protože se však nejednalo o titulový zápas, mírná tolerance mu umožnila bojovat ve střední.

Související obsah

Hubnutí je velkým tématem i mimo UFC a každý zápasník má na to své osvědčené metody. Například jediná česká zástupkyně mezi MMA elitou Lucie Pudilová by o tom mohla vyprávět. Drastické shazování váhy je sice povolené, ale mělo by být konzultováno s lékařem, aby nedošlo k trvalým zdravotním obtížím.

Související obsah

Komise státu Kalifornie, která posuzovala poslední galavečer UFC 241, by ráda dosáhla toho, aby se váhové rozdíly den před zápasem a v den zápasu mohly lišit maximálně o 10 procent. V takovém případě by měl výše zmiňovaný Costa smůlu, protože jeho rozdíl činil skoro 15 procent.

Váhové kategorie v UFC a jejich aktuální šampioni:

MUŽI

Muší váha (52.2 kg – 56.7 kg) – Henry Cejudo
Bantamová váha (56.7 kg – 61.2 kg) – Henry Cejudo
Pérová váha (61.2 kg – 65.8 kg) – Max Holloway
Lehká váha (65.8 kg – 70.3 kg) – Khabib Nurmagomedov
Velterová váha (70.3 kg – 77.1 kg) – Kamaru Usman
Střední váha (77.1 kg – 83.9 kg) – Robert Whittaker
Polotěžká váha (83.9 kg – 93.0 kg) – Jon Jones
Těžká váha (93.0 kg – 120.2 kg) – Stipe Miocic

ŽENY

Slámová váha (do 52.2 kg) – Jessica Andrade
Muší váha (52.2 kg – 56.7 kg) – Valentina Shevchenko

Bantamová váha (56.7 kg – 61.2 kg) – Amanda Nunes
Pérová váha (61.2 kg - 65.8 kg) - Amanda Nunes

mm, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události