Dostihy

Nelítostná pardubická: Pro tyto koně se v posledních letech stala osudnou

Nelítostná pardubická: Pro tyto koně se v posledních letech stala osudnou
Zdroj: Profimedia

Velká pardubická je sportovním svátkem, pro ochránce zvířat ale také trestem pro koně. Na letošním 129. ročníku vyhasl život ryzáka Krocoleona, od roku 2000 jde už o desátého koně, který na nástrahy pardubického závodiště doplatil.

Druhá říjnová neděle patří v Česku vždy dostihům. Velkou pardubickou každoročně sledují desetitisíce fanoušků, po každém závodě se ale zvedne i vlna nevole. Důvod? Občas se bohužel kůň zraní při závodech tak nešťastně, že musí být utracen a odpůrci dostihů mluví o týrání zvířat.


Tragická událost nastala i letos, kdy se stal pro Krocoleona osudným Suchý příkop. Devítiletý ryzák na 22. překážce neskočil dostatečně daleko a jeho žokej Lukáš Sloup se mu svezl po krku na zem.

Související obsah


Druhý den bohužel přišla smutná zpráva. „Jen láska zůstane, ta smrti nezná. Navždy zůstáváš v našich srdcích, Krokoušku,“ rozloučilo se se svým milovaným koněm Dostihové centrum Olešnice na Facebooku.


Nejnebezpečnější překážka Taxisův příkop se letos obešla bez zranění. I tak na něm skončil závod hned pro čtyři koně. Krocoleon ho přeskočil s naprostou lehkostí, což dokazuje i záběr z helmy žokeje za ním.


Video z helmy žokeje. Krocoleon závodil s číslem 20:Na další oběti Velké pardubické se podívejte na další straně.

2018 - Vicody

Devítiletý hnědák patřil mezi největší favority na vítězství. Vicody se ale odrazil moc brzo a nedoskočil za hranu Taxisova příkopu. Josef Bartoš se neudržel v sedle a skončil na zemi. O smrti koně se dozvěděl až ve vážnici (místo, kde se žokejové váží).
 

2014 - Zulejka

I v sedle devítileté klisny Zulejky byl Josef Bartoš. Klisna se pravděpodobně lekla Taxisu, prolétla živým plotem, po hlavě spadla do příkopu a zlomila si vaz. Špatně na tom byl i Josef Bartoš. Ten po pádu dostal ránu kopytem do hlavy od probíhajícího Sherarda.

Zdroj: Profimedia

2009 – Shirley

Tento rok byl v Pardubicích opravdu tragický. V rámcových dostizích museli být utraceni Picador a Gawain, ten hlavní poté nezvládla Shirley. Život osmileté hnědky vyhasl za překážkou číslo 18, na které si zlomila nohu.
 
Klisně se podařilo přeskočit Velký vodní příkop, pak se ale pravděpodobně stalo něco při doskoku. Ani žokej Marek Stromský nevěděl, co fatální zranění způsobilo.

Na další oběti Velké pardubické se podívejte na další straně.

2008 – Klip

Všech šestnáct koní překonalo Taxisův příkop a diváci byli na nohou. Mnoho z nich si oddychlo. Jenže předčasně. Smrt přišla až na desáté překážce prodloužený Taxisův příkop. Klip skákal mezi prvními, hned jak dopadl, bylo jasné, že je zle.

Nemohl se postavit na pravou přední nohu a žokej Jan Faltejsek s tváří v dlaních utíkal pryč. Dvanáctiletý ryzák si zlomil nohu a veterinářům nezbylo nic jiného, než ho utratit.
 

2007- Czesimyr a Polárník

Dlouho to vypadalo, že po přestavbě Velkého Taxisova příkopu už žádné oběti na životech koní nebudou. Po čtrnácti letech se ale stala překážka tou poslední pro Czesimyra. Marek Stromský musel Czesimyra přibrzdit před kličkujícím Maskulem a už neměl rychlost na přeskočení překážky. Oba skončili v příkopu a Czesimyr si zlomil nohu.

Zdroj: facebook


117. ročník Velké pardubické byl posledním závodem i pro osmiletého Polárníka. Ten doplatil na své zranění ze začátku cílové rovinky až o několik dnů později a kvůli zlomenině vřetenní kosti byl utracen na brněnské veterinární klinice.

2005 – Takagi

Diváci v Pardubicích už dlouho neviděli tolik pádů. Dostih dokončilo jen sedm ze 17 startujících. Po skončení závodu stáli všichni koně na nohou, irský Takagi ale poté podlehl kolapsu.

Související obsah


2002 – Chalco

Desetiletý hnědák se postavil na start jako obhájce titulu, do cíle už se ale nepodíval. Chalco byl zastavený po Malých zahrádkách, kde si poranil nohu. O dva měsíce později musel být kvůli tříštivé zlomenině patní kosti utracen

2001 – Anatole

Do konce 111. ročníku zbývalo posledních 600 metrů. Fanoušci už stáli na nohou a vyhlíželi budoucího vítěze. Jenže na předposledním skoku přišel pád jednoho z favoritů na triumf. Jedenáctiletý Anatole spadl tak nešťastně, že si zlomil vaz.
 

Velká pardubická během 129 ročníků stála život už více než padesát koní. Nejtragičtější ročník proběhl v roce 1927, kdy na nástrahy pardubického závodiště doplatili hned čtyři koně.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události