Fotbal

Konec velkých přestupů do Číny! Čínská liga zavádí platové stropy

Konec velkých přestupů do Číny! Čínská liga zavádí platové stropy
Zdroj: Profimedia

Čínská nejvyšší fotbalová liga v posledních letech zklamala nejednoho evropského fanouška. Mnoho hvězd se totiž nechalo zlákat astronomickými platy a přestoupilo pryč ze sledovaných soutěží za asijskými penězi. Jenže to od příští sezony skončí.

V současné době hrají v Číně například Hulk, Paulinho, Oscar, Marouane Fellaini či Slovák Marek Hamšík. Ti všichni se nechali zlákat na vysoké platy, které si čínské kluby mohly dovolit, jenže těmto časům odzvonilo.


Od příští sezony bude maximální možný plat zahraničních hráčů 3 miliony eur (přibližně 76 milionů korun) po zdanění. Pro domácí hráče to bude dokonce pouze 10 milionů juanů (přibližně 33 milionů korun) přičemž u reprezentantů může být plat o 20 % vyšší.


S nápadem na platový strop přišla Čínská fotbalová asociace a majitelé nejvyšší ligy s tím souhlasí. "Přítomnost platového stropu pomůže týmům v udržitelném rozvoji. Regulace jsou nezbytné v profesionálním prostředí," uvedl Li Ming, generální manažer pekingského týmu pro agenturu Xinhua.


Platový strop by měl pomoci k rozvoji čínského fotbalu. Týmy se teď nebudou moci spoléhat na přeplácené hvězdy z Evropy a Ameriky, ale budou se muset mnohem více věnovat rozvoji vlastních hráčů.

Související obsah


Nicméně čínská liga kvůli tomu přijde o své největší hvězdy ve chvíli kdy jim vyprší jejich stávající smlouvy. Tři miliony eur jsou snadno dosažitelné i v evropských týmech a jiná lákadla než obrovské částky na výplatních páskách čínská liga pro Evropany nenabízí.

sup, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události