Fotbal

Zákaz podávání rukou! Sportovní rituály musí kvůli koronaviru stranou

Zákaz podávání rukou! Sportovní rituály musí kvůli koronaviru stranou
Zdroj: Profimedia

Strach z přenosu nakažlivého viru narušuje i tradiční sportovní rituály. Riziku nákazy se rozhodl vyvarovat třeba fotbalový Arsenal, který místo tradičního potřesení rukou volí „pěsťovky“. Ve finské florbalové Salibandyliize dokonce od jakéhokoliv kontaktu upustili.

Pokud jste fanoušek Arsenalu či anglického klubu, tak jste určitě zaznamenali netradiční chování některých hráčů londýnského klubu, kteří v pondělí nepodali soupeři z Portsmouthu ruce klasickým způsobem.

Místo potřesu rukou nastavili kanonýři pouze svou pěst. Pravým důvodem není neúcta k týmu, který nakonec v osmifinále FA Cupu Arsenal zdolal 2:0, ale strach ze světem se šířící nákazy.

Související obsah

Někteří hráči reagovali zaťatou pěstí ihned, takový Joe Wilcock nejprve ze zvyku podával dlaň tak jako po celou kariéru. V průběhu ale zahlédl chování jiných spoluhráčů a způsob pozdravu změnil.

Anglický fotbalový svaz nedávno prohlásil, že žádná speciální nařízení nechystá a veškerá opatření nechává na rozhodnutí klubů a jejich zdravotnického personálu.Podobně jako Arsenal reaguje na koronavirové nebezpečí také finská florbalová liga. Ta vyzvala týmy, aby se před a po utkáními hráči zdrželi tradičního podávání rukou.

Rozhodnutí není v historii sportu prvním na světe, na podzim roku 2009 bylo také zakázáno podávání rukou kvůli epidemii prasečí chřipky, která se následně stala pandemií. Opatření bylo v platnosti čtyři měsíce a bylo zrušeno v lednu 2010.

Salibandyliigu může těšit aspoň to, že právě začíná play off a v něm bývá obvyklé podání rukou až po skončení celé série.

Související obsah


Otázkou je, co přijde dál. Nebudou chtít činitelé v některých soutěžích eliminovat i kontakt v průběhu hry? S trochou nadsázky by se nám poté z dynamického týmového sportu stala strategická bezkontaktní hra podobná třeba šachu či kroketu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události