Hokej

Draft je vždy loterie, letos to nebude jiné - rozhovor se skautem z NHL

Draft je vždy loterie, letos to nebude jiné - rozhovor se skautem z NHL
Zdroj: Profimedia

V amerických městech Plymouth a Ann Arbor mělo v těchto dnech naplno běžet mistrovství světa hokejistů do osmnácti let. Poslední prověrka talentů před draftem do NHL. Turnaj však byl kvůli pandemii koronaviru zrušen a skauti klubů nejlepší ligy světa, ale i jejich generální manažeři, přicházejí o šanci vidět možné budoucí hvězdy v soubojích s vrstevníky. Mezi nimi i Vladimír Havlůj starší, který už dvě desítky let pracuje ve službách Detroitu Red Wings

V těchto dnech máte tedy volno?

To ne. Minulý týden jsme jako dokončili průběžné pořadí pro draft. Ne celkové, ale lokálních skautů – každý sestavil žebříček, protože už se nic nebude hrát. Jinak jsme to vždy dělali až po mistrovství světa osmnáctek. Máme program, díky kterému se můžeme dívat na zápasy z celé Evropy. Snad kromě naší juniorky, ale tam stejně nikdo moc nehraje. Máme za úkol shlédnout jeden až dva zápasy denně a udělat si report, který je ale spíše pro nás. Takže v podstatě děláme práci analytiků, kteří se tímhle běžně zabývají celou sezónu.
 

Součástí vaší práce skauta je také kontakt s mladými hokejisty a jejich poznávání i mimo led. Jak to řešíte nyní?

Volám trenérům, manažerům, lidem, kteří o hráčích vědí něco, co bych ještě sám potřeboval vědět. Nejen co týká hokeje, ale i charakteru hráče. Hodně toho už mám díky osobním kontaktům během sezóny. Ale člověk chce s tím klukem mluvit i po ní, vědět, jak ji hodnotí, co si myslí. Tohle teď děláme telefonicky.

Související obsah


 

Draft je vždy tak trochu loterie. I hokejista vybraný velmi vysoko se nemusí prosadit. Bude letošní výběr vzhledem k situaci ještě o to obtížnější a nepředvídatelnější?

Za sebe můžu říct, že s tím nemám až tak velký problém. V Evropě jsme přišli o play off, které je dobré v tom, že vidíte kluka reagovat na vyšší level hokeje, na kritické situace. To chybí. A jednoznačně mistrovství světa osmnáctek také, protože ti nejlepší v Evropě hrají s dospělými a to není vypovídající. Třeba Filip Hronek měl v Hradci v extralize v sezóně čtyři body. A na šampionátu se ukážou v konkurenci svého ročníku, což chtějí vidět naši šéfové, head skauti a generální manažeři.
 

Ti by mohli hráče potkat také při testech fyzické zdatnosti, které se měly konat na začátku června v Buffalu, ale byly odloženy a nejspíš na ně vůbec nedojde. Jak moc to vadí?

Je to nepříjemné, kluby mohly s těmi hráči mluvit. Je to důležitá akce, generální manažeři se tam hlavně s hráči z Evropy chtějí pobavit. Přece jenom video nebo hovor po telefonu není to pravé.
 

Váš Detroit byl ve chvíli přerušení NHL jasně nejhorším týmem ligy. Jistotu prvního výběru však samozřejmě nemá. Rozhodovat se bude v draftové loterii….

Ta se ale nebude konat, dokud NHL oficiálně neukončí sezónu. Do té doby se neví. My určitě budeme mít volbu jedna až čtyři.

Zdroj: Profimedia

To bude jedna volba Red Wings v prvním kole, hned tři máte ve druhém a další dvě na začátku třetího kola. Tým navíc prochází přestavbou. Draft proto pro vás bude hodně důležitý, zároveň ale netypický. Jak velká je to komplikace?

Bude to stejné pro všechny kluby. Samozřejmě mužstva, která mají více picků v prvních kolech, mohou být znevýhodněná. Když si vzpomenu patnáct let dozadu, kdy byl na konci třetího kola Johan Franzén náš první výběr, tolik by nás to netankovalo. Prostě jde o to, trefit správného hráče. Byla by to loterie, i kdyby se mistrovství světa osmnáctek hrálo.
 

Prvním Evropanem na letošním draftu by měl být německý útočník Tim Stützle z Mannheimu. Už loni měli Němci obránce Moritze Seidera, po kterém jako šestce sáhl právě váš Detroit. Co dělají dobře?

Ten hráč se musí narodit. Třeba v Jižní Africe – je pak otázka, jestli se dostane k danému sportu. Němci měli hráče vysoko loni, budou mít letos, ale příští rok to vypadá bledě. To je jako u nás. Zadina, Nečas – a v posledních dvou letech nic. Pak jde o to, jak s tím klukem pracujete. Management v Mannheimu a Mnichově zvládl obdivuhodně přechod těch kluků. U nás za poslední roky něco takového dokázali jen s Nečasem v Brně a Hertlem ve Slávii.
 

Pokud jde o jedničku draftu, Kanaďan Alexis Lafreniere je jasný?

Tohle nemůžu úplně posoudit. Řeknu vám, pokud jde o jedničku z Evropy. Ale pravděpodobně ano. Loni byl úžasný na Hlinkově memoriálu, jasně nejlepší. Ale jinak ho vidím jen na videu, na která se dívám teď, kde sleduju hlavně Kanaďany a Američany. Abych byl schopný třeba českého hráče bránit, pokud se o něm budeme bavit. Nebo abych si uvědomil, že evropský hráč není tak dobrý, jako ti severoameričtí.

Související obsah


 

Pokud jde o české hokejisty na draftu, na pomezí prvního a druhého kola by měl jít útočník Jan Myšák, druhé kolo je předpovídáno Jaromíru Pytlíkovi. Vybráni by měli být i brankáři Nick Malík a Jan Bednář. Sáhne po některém z nich váš Detroit?

Z mého pohledu tihle hráči určitě mají šanci. Ale abych to přiblížil – já nebudu ten, kdo určí toho, koho vybereme jako prvního. Můj hlas je poradní, pokud to je hráč, který se týká mě, tedy hraje v Evropě. Konečné rozhodnutí udělá hlavní skaut. Větší šanci už mám na druhé kolo. A ve čtvrtém, pátém kole už dají na lokální skauty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události