Esport

Lomister promluvil: S esportem se dá začít kdykoliv, nikdy není pozdě!

Lomister promluvil: S esportem se dá začít kdykoliv, nikdy není pozdě!
Zdroj: Pita Okurka

Rozhovory s profesionálními hráči už nejsou žádnou novinkou, i s komentátory jsme již měli kolikrát tu čest. V dnešním díle z pomyslné série Poznejme esport vám nabízíme rozhovor s vášnivým fanouškem, Petrem „lomister“ Otradovcem. Záhy zjistíme, že od klasického sportovního fanouška se až tolik neliší…

Ahoj! Nejdřív se nám prosím představ. Jak se jmenuješ, odkud jsi, co v životě děláš…

Ahoj. Mé jméno je Petr Otradovec, ale online jsem známý pod nickem "lomister". Bydlím v městečku nedaleko Tábora a chodím na střední školu, obor mechanik-elektrotechnik.

Dostala jsem na tebe tip jako na velmi zaníceného fanouška esportu. Jak ses k tomuto hobby dostal a proč myslíš, že jsi byl označen za „superfanouška“?

Myslím, že to začalo tím, že jsem si oblíbil střílečku Counter Strike. Ve škole jsme často hrávali CS 1.6 a později jsem se dostal k CS:GO, které hraji doposud. Esportu jako takovému se věnuji asi poslední 2 roky. Chtěl jsem se zlepšovat, a tak mě zajímalo, jak hrají hráči na vyšší úrovni, a třeba to stejně zkusit ve své hře. Pustil jsem se do sledování hlavně českých týmů, sleduju převážně eSubu. A proč jsem byl označen za „superfanouška“? Asi proto, že téměř každý zápas fandím klukům v chatu a sleduju živé vysílání jednoho z jejich hráčů, Blogg1se.

Jakým způsobem sleduješ zápasy, které tě zajímají? Díváš se kromě Twitche občas třeba jen na výsledky na internetu, chodíš fandit na turnaje? Co tě z toho baví nejvíc?

Aktuálně jen přes ten Twitch. Pokud hraje nějaký tým, který nesleduji, kouknu na výsledky většinou na internetu. Šanci být na LANce jsem ještě neměl, ale doufám, že se tam jednou podívám.

Máš doma nějaké esportové dekorace nebo suvenýry od oblíbených hráčů? Nosíš nějaké herní oblečení?

Suvenýry sice nemám, ale s oblibou nosím eSubácké tričko, které jsem dostal k Vánocům, a na mém stole nechybí ani eSubácká podložka pod myš.

Co tvoji přátelé? Seznámil ses třeba s někým přímo přes hry? A bavíš se i s někým, koho počítačové hry vůbec nezajímají?

Rozhodně jsem se seznámil se spoustou lidí, a to nejen přímo ve hře, ale třeba i přes Twitch chat. S jedním dokonce vedu projekt týkající se CS:GO novinek. A samozřejmě mám i přátele, které hry nezajímají.

Co na tenhle tvůj koníček říkají tvoji rodiče? Chápou ho, zajímají se také? Nebo přetrvává názor, že počítačové hry jsou ztráta času?

Rodiče chápou, že mě to baví, ale máme v tomto ohledu jisté dohody. Škola má přednost a nemůžu na ni kašlat jen kvůli hrám. Sami také nějaké hry hrají, bohužel však Candy Crash Saga ani Uptasia zatím nepatří mezi esportové tituly.

Myslím, že hlavně starší generace si počítačové hráče pořád představují jako obézní nespolečenské podivíny, kteří celý den sedí v temné místnosti a do očí jim bliká monitor. Prozraď nám, co si představíš ty, když o sobě někdo řekne, že je "gamer"? A je to podle tebe v dnešní době vůbec ještě někdo, kdo se vyčleňuje ze společnosti, nebo je to prostě už normálka a vlastně pranic zvláštního?

Když někdo řekne, že je „gamer“, tak z 99 % už nebývá pravdou, že je to asociální obézní podivín. Hry dnes hraje téměř každý, rozdíl je jen v tom, jaké a kolik času u nich tráví. Spousta profesionálních týmů má vlastního sportovního trenéra a hráči tráví určité hodiny týdně cvičením, takže obézních hráčů už je minimum. A temné doupě už je také minulostí. Stále jsou určitě i takoví hráči, kteří se vyčleňují a radši se s nikým nestýkají, každopádně si myslím, že takových je minimum. A zároveň myslím, že i celkově populace už hráče vyčleňuje méně než dřív. Velká část lidí už chápe, že profesionální hraní počítačových her je dnes práce jako každá jiná.

Máš ve svém okolí i holky-hráčky? Sleduješ nějakou streamerku či profesionální tým složený ze slečen?

Vysloveně v okolí ne, každopádně se spoustou holek jsem se přes hry seznámil. Nedávno jsem jedné kamarádce radil, jak stáhnout CS:GO, tak třeba ji zaujme a někam to dotáhne. Ze streamerek aktivně nesleduji nikoho, ale občas se rád podívám na vysílání Terry Batmanové.

Máš nějaký velký „esportový sen“? Někam se podívat, někoho potkat…?

Rád bych se podíval na MČR nebo na Major. A v lepším případě se nejen podíval, ale rád bych si tam něco i odkomentoval.

Snažíme se tady esport přiblížit většinovému publiku. Jak bys lidem doporučil se sledováním začít? Která hra by podle tebe byla nejatraktivnější pro někoho, kdo o tom nic neví?

Toto je vážně o tom, co každý rád. Jste založeni na fotbale? Zkuste Fifu. Máte rádi střelné zbraně? Můžete si zahrát na teroristu či zásahovou jednotku v podobě CS:GO, nebo zapnout třeba PUBG, kde se hráči a týmy snaží získat zdroje a zůstat naživu jako poslední. A pokud chcete něco složitějšího, zkuste kouknout na hry typu League of Legends nebo Dota 2, ve kterých mají postavy hráčů různé, často magické schopnosti, které musí umět správně používat a kombinovat s ostatními. Každopádně vyzkoušet můžete cokoli, kdykoli se dá přejít na něco, co vás bude bavit víc. Myslím, že změna může přijít i postupem času a začít sledovat můžete kdykoli, nikdy není pozdě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.