Fotbal

Jeden rok až sedm let za sázkařskou kauzu, FAČR potrestal i mistra světa!

Jeden rok až sedm let za sázkařskou kauzu, FAČR potrestal i mistra světa!
Zdroj: Profimedia

Etická komise FAČR ve středu rozhodla o trestu pro tři fotbalisty v rámci sázkařské aféry z let 2012-2013. Dlouhá kauza konečně našla rozuzlení, hráči byli potrestáni zákazem činnosti ve výši od jednoho do sedmi let. Jedním z potrestaných je i Ondřej Bíro, hráč, který s reprezentací v malém fotbalu vyhrál mistrovství světa v roce 2017.

Aféra se týká sázkařských podvodů v juniorské lize, FNL a poháru z let 2012-2013. Celou kauzu řešil okresní soud ve Strakonicích a následně krajský soud v Českých Budějovicích. Všichni obvinění byli potrestáni podmíněným odnětím svobody a peněžitou pokutou.


Po soudním rozsudku se mohla případem začít zabývat také Etická komise FAČR. Ta ve středu vynesla tresty pro tři hráče zapletené do sázkařské kauzy. S hráči, kteří přestali být aktivními členy FAČR, nemohlo být vedeno disciplinární řízení, stejně tak ani s Davidem Jablonským, který je registrovaným členem Polské fotbalové asociace.

Související obsah

Trest tak byl vynesený pouze pro tři hráče. Petr Hlaváček dostal trest zákazu závodní činnosti na jeden rok, Ondřej Bíro byl potrestán tříletým zákazem a Lukáš Křeček dokonce zákazem na sedm let.


„Rozumím, že řízení může někomu připadat dlouhé. Částečnou vinu na tom nese nepřízeň okolností způsobených pandemií, ale i fakt, že rozhodovat o takto závažných přečinech a tím pádem i vysokých trestech nelze brát na lehkou váhu," uvedl generální sekretář FAČR Jan Pauly.

Zdroj: Profimedia


Jméno Ondřej Bíro je z tří potrestaných nejzajímavější. Ani ne kvůli tomu, že jako mladý hráč byl na testech v pražské Spartě, ale spíše díky tomu, že se stal hvězdou reprezentace v malém fotbalu. Z pole se přesunul mezi tři tyče a v roce 2017 to byl on, kdo ve finále vychytal výhru 3:0 nad Mexikem a Češi se tak stali mistry světa.


Přestože soudní řízení s ním probíhalo, Bíro reprezentoval Česko na mezinárodní úrovni a byl součástí týmu i v roce 2019, kdy Češi na mistrovství světa vypadli ve čtvrtfinále právě s Mexikem 1:2 a místo obhajoby zlata se museli spokojit s pátým místem.

Související obsahPřed třemi roky bylo Bírovo jméno opět spojeno s aférou ohledně domluvených zápasů. Na oblastním turnaji v malém fotbalu na Mostecku to měl být on, kdo se domluvil předem se soupeřem na výsledku zápasu tak, aby oba týmy postoupily.

Turnaj byl nakonec prohlášen za neregulérní a na republikové finále kvůli tomu nepostoupil ani konečný vítěz turnaje, který se žádného domlouvání výsledků nezúčastnil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události