Antonio Amaya

Bývalí hráči Betisu na rok do vězení! Pykají za zápasy, které ani nehráli

Bývalí hráči Betisu na rok do vězení! Pykají za zápasy, které ani nehráli
Zdroj: Profimedia

Antonio Amaya a Xavi Torres byli odsouzeni k jednomu roku za mřížemi kvůli přijetí úplatku za ovlivnění dvou zápasů španělské ligy z před šesti let. Kuriózní na celém případu ale je, že ani jeden z nich do těchto zápasů nenastoupil.

Korupční kauza ve španělském fotbale je naprostým unikátem. Případ ovlivnění dvou zápasů v sezoně 2013/14 zahrnuje 5 funkcionářů Osasuny, dva hráče Realu Betis a další dvě osoby, které měly zfalšovat finanční dokumenty, uvedl deník Marca.


Je to poprvé v historii španělského fotbalu, kdy byl někdo poslán za ovlivnění zápasů za mříže. Nejhůře dopadl Angel Maria Vizcay, bývalý generální manažer týmu CA Osasuna. Tomu byl vyměřen trest 8 let a 8 měsíců ve vězení.


V celé kauze jde o ovlivnění dvou zápasů posledních dvou kol ročníku 2013/2014. Osasuna bojovala o záchranu a její vedení údajně nabídlo 650 tisíc eur dvěma hráčům Realu Betis za ovlivnění výsledků jejich zápasů. Betis byl v tu chvíli již beznadějně poslední.

Související obsahAntonio Amaya a Xavi Torres měli inkasovat 400 tisíc eur za výhru nad Valladolidem (Betis opravdu vyhrál 4:3), který byl soupeřem Osasuny v bojích o záchranu. Dalších 250 tisíc poté měli hráči obdržet za prohru v posledním kole právě s Osasunou (i tento zápas "vyšel" a Osasuna zvítězila 2:1).


Tento smutný příběh ovlivňování zápasů a narušování fair-play má však dva vtipné body. Zaprvé, přestože oba výsledky dopadly dle představ týmu z Pamplony, CA Osasuna kvůli ostatním výsledkům stejně prvoligovou příslušnost neudržela a sestoupila. Zadruhé, ani jeden z odsouzených hráčů, kteří měli přijmout úplatek za ovlivnění zápasů, nezasáhl ani na jedinou minutu do těchto utkání.

Související obsahŠestatřicetiletý Antonio Amaya je v současné době bez profesionální smlouvy, zatímco 33letý Xavi Torres, který si zahrál i za Barcelonu, aktuálně patří kuvajtskému Al Arabi. Oběma byl vyměřen trest jednoho roku odnětí svobody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události