Esport

Sedm gamerů, kteří mají práci snů! Hrají hry a vydělávají tím miliony

Sedm gamerů, kteří mají práci snů! Hrají hry a vydělávají tím miliony
Zdroj: esuba.eu

Kdo kdy netoužil po práci svých snů. Pro někoho je to vysoký post v bance, někdo jiný si zase představuje, jak obdělává malé políčko v indických horách. Jen málokomu se podaří dělat v životě to, co ho opravdu od srdce baví – a ještě za to dostávat slušně zaplaceno. Pojďte se seznámit s několika šťastlivci, kterým se to na poli profesionálního elektronického sportu povedlo.

Cho “Maru“ Sung Choo, finančně nejúspěšnější zastánce strategické válečné hry Starcraft II, pochází z Jižní Koreje. Maru svou kariéru profesionálního hráče začal v pouhých třinácti letech a mimo jiné se pyšní titulem nejmladšího hráče Global Starcraft II League světa. Pouze z turnajových výher se mu podařilo nashromáždit okolo 850 600 dolarů – a k tomu má samozřejmě ještě stálý plat od svého týmu Jin Air Green Wings, stejně jako to chodí u profesionálních hráčů klasických sportů.


V Jižní Koreje se narodil i Lee “Faker“ Sang Hyeok. Ten se proslavil jako nejúspěšnější hráč v historii týmové arénové hry (MOBA) League of Legends. Faker se esportu začal profesionálně věnovat ve svých sedmnácti letech a hned první rok se mu (opět pouze na výhrách) podařilo vydělat 255 573 dolarů, tedy téměř 6 milionů korun – a například v roce 2016 tuto částku téměř zdvojnásobil! Za svou osmiletou kariéru se mimo jiné stal trojnásobným mistrem světa, dvojnásobným šampiónem mistrovství MSI a devítinásobným korejským mistrem.


Podívejme se ale i k nám do Evropy, například do Dánska. Z této země se díky Counter Strike: Global Offensive prosadil Nicolai “dev1ce“ Reedtz, který si pouze za minulý rok pařením týmové počítačové střílečky zvládl na turnajích přivydělat 427 700 dolarů. A jeho nejlepší kariérní rok? 2018: 730 650 dolarů ve výhrách. Jedinci se sklonem k závisti by se tyto částky opravdu neměli pokoušet přepočítávat na koruny!


V Evropě ještě zůstaneme a představíme si finského Jesse “JerAx“ Vainikka, který hraje MOBA hru DOTA 2. JerAxovi je nyní 28 let a má za sebou sedmiletou herní kariéru. V lednu 2020 své fanoušky šokoval prohlášením, že odchází do důchodu, protože ho hraní přestalo bavit a rád by se věnoval jiné kariéře. Kdo ví. Možná je to pravda, anebo si jenom chtěl na plno užít těch 6 470 644 dolarů, které si vyhráváním esportových turnajů za svou kariéru vydělal.


Vzhůru přes oceán směrem do USA! Tady se podíváme na zoubek mladičkému Kyle Giersdorfovi, kterému je letos 17 let. Ten se pod přezdívkou Bugha jal vydělávat těžké peníze hraním battle royal hry FORTNITE od Epic Games. Když mu je nyní 17, tak to mu minulý rok muselo být 16, že? Chcete vědět, kolik si v roce 2019 hraním na počítači vydělal? 3 061 716 dolarů – a to se opět bavíme pouze o výhrách v turnajích, nezapočítávaje jeho stálý plat…


Aby se neřeklo, že zde mluvíme pouze o mužích, představme si i jednu gamerku-slečnu. Nejznámější hráčkou světa je kanadská Sasha “Scarlett“ Hostyn, která se proslavila především svým umem v již zmíněné hře Starcraft II. O Scarlett byste našli zmínku dokonce i v Guinessově knize rekordů, kde je zapsána jako finančně nejúspěšnější esportová hráčka světa. Svůj nejvyšší výdělek z turnajů měla v roce 2018, kdy dohromady vyhrála 100 964 dolarů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události