Esport

Kdysi s pistolí v ruce okrádal děti, nyní je milionář a inspiruje mládež

Kdysi s pistolí v ruce okrádal děti, nyní je milionář a inspiruje mládež
Zdroj: https://www.instagram.com/zonic/?hl=cs

Kdo zná esport, ten zná hru Counter Strike. Tato pověstná střílečka je proslavená po celém světě a již po mnoho generací zaměstnává nespočet hráčů, investorů a pořadatelů turnajů. Počítačové hry obecně jsou často prezentovány jako prostředek, kterým se mladé generace mohou dostat na scestí násilí, a „FPSka“, ve kterých po sobě týmy hráčů střílí a snaží se navzájem pozabíjet, jsou samozřejmě nejčastějším terčem takovýchto debat. Málokdy se ale mluví o tom, že hry život mladého hráče mohou otočit i přesně opačným směrem, jako to bylo například v případě Dannyho “zonic“ Sørensena.

Danny se narodil v dánské Kodani a v dětství se potýkal s nesčetnými problémy. Sám sebe nyní popisuje jako surovce, který si od ostatních dětí silou vymáhal jejich majetek, a kvůli tomuto měl dokonce i pletky s policií. Jeho život se ale změnil, když objevil kouzlo počítačových her.

V rozhovoru pro theScore esports se Danny svěřil, že poté, co ulice města vyměnil za internetové kavárny, nejvíce ho bavilo hrát strategické hry jako Starcraft. Všechny jeho kamarády ale po čase zlákal právě Counter Strike, který Danny zpočátku nenáviděl. Jeho mladí spoluhráči však odmítali hrát cokoliv jiného, a tak se i on po čase pustil do nyní již legendárního souboje mezi teroristy a představiteli zákona. Netrvalo dlouho, než se zapsal do svého prvního turnaje, a i když se umístil jako druhý, objevil díky němu svůj přirozený talent.

Dannyho esportová kariéra nabrala rychlých obrátek. Jako jeden ze spoluzakladatelů týmu mTw.dk se proslavil po celém světě a mezi lety 2003 a 2012 v turnajových výhrách vydělal miliony. Poté přišla pauza, ve které se rozhodl dostudovat školu a věnovat se své rodině. Na esportovou scénu se po několika letech vrátil jako trenér, kterým je dodnes. V jeho případě ovšem neplatí, že koučem se člověk stane ve chvíli, kdy mu dojdou síly na samotné hraní…

“Zonic“ od roku 2016 působí výhradně v týmu Astralis, jehož je spoluzakladatelem. I když se přímo hraní po profesní stránce již aktivně nevěnuje, stále je podle slov svých svěřenců schopný se v jakoukoliv chvíli přihlásit do hry a všechny je postřílet. Možná i díky tomu je z pozice trenéra schopný své hráče inspirovat, budovat u nich respekt a dělat trefná rozhodnutí, která Atým stralis vynesla až na úplný vrchol esportové elity.

Danny je ovšem známý i díky tomu, že v Evropě jako jeden z prvních esportových trenérů začal prosazovat zdravou životosprávu mimo online prostředí. Hráči Astralis mají kromě tréninků ve hře zajištěnou i kvalitní vyváženou stravu, dostatek tělesného pohybu, a dokonce i vlastního týmového psychologa. Podle Dannyho vlastních slov mají všechny tyto aspekty života hráčů sice možná malý, ale v důležitých okamžicích často rozhodující vliv na týmovou úspěšnost.

Podle Electronic Sports League se Astralis v tuto chvíli řadí na jedenácté místo žebříčku Counter Strike: Global Offensive týmů z celého světa. Profesionální úspěch bývalého pubertálního surovce tedy nelze zpochybňovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Esport

Důležité Události