Fotbal

Kolik českých týmů půjde do Evropy? Korona nutí UEFU škrtat předkola

Kolik českých týmů půjde do Evropy? Korona nutí UEFU škrtat předkola
Zdroj: Profimedia

Důležitý den nejen pro český fotbal se blíží. Už ve středu 17. června bude organizace UEFA jednat nejen o tom, jak se dohrají letošní Liga mistrů a Evropská liga. Půjde ale i o to, jak bude vypadat nová sezona a zda do pohárů bude moci postoupit pět českých týmů…

Podle normálních okolností by se mělo stejně jako v uplynulé sezoně dostat do evropských pohárů pět českých týmů. Vítěz ligy by měl putovat do čtvrtého předkola Ligy mistrů, druhý v pořadí do nemistrovské kvalifikace též prestižní soutěže. Další tři celky by pak měla uvítat Evropská liga, a to vítěze domácího poháru, třetí tým ligy a vítěze české kvalifikace.


Jenže normální okolnosti nejsou. A tak je docela možné, že kvůli koronaviru se bude škrtat i v Evropě. A tady pozor: Ani v Evropské lize nemá jediný český tým jistotu přímého nasazení do základní skupiny.

Související obsah

Pokud by se tedy neměly hrát kvalifikace, musí Češi doufat v silnou lobby a i v to, jak UEFA nastaví počty účastníků termínově osekané sezony. Je totiž zřejmé, že nová sezona začne kvůli pandemii koronaviru o nějaký ten týden či měsíc později. A kvalifikace evropských pohárů se tradičně hrají už od července.

Zdroj: Profimedia

„Mezi návrhy, nad nimiž teď UEFA přemítá, je i redukce počtu účastníků předkol. V takovém případě by hrozilo, že by se třeba někteří čeští účastníci, kteří si podle tradičního klíče účast v předkolech vybojují, do zápasů nedostali,“ připustil pro web Seznamzpravy Jiří Vrba, který zastupuje v Evropě pražskou Slavii.

Související obsah


Zde se tady vrací slova, která sdělil při vyjednávání o restartu fotbalové ligy šéf LFA Dušan Svoboda. "UEFA bude mít pochopení, když sezonu nedovolí dohrát vyšší moc. Ale rozhodně ne ve chvíli, kdy se někdo chová vypočítavě. Vystavujeme se extrémnímu nebezpečí, že nám nevezmou mužstva do příštího pohárového ročníku," vyprávěl Svoboda před měsícem.

Zdroj: Profimedia

Jsou tedy české kluby v ohrožení? Zcela jistě. Ale možná by třeba druhý tým české ligy mohl dostat při nasazování do soutěží přednost před druhým týmem z Belgie (Gent), či třetím celkem z Francie (Rennes).

Související obsah


Ve středu 17. června bude v Nyonu tak jako tak hodně horko. Účast v evropských pohárech bývá pro každý fotbalový klub slušnou finanční injekcí…

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události