UFC

Šílené zranění! Zápasník ukázal následky nedovoleného úderu

Šílené zranění! Zápasník ukázal následky nedovoleného úderu
Boston Salmon ukázal hrozivé zranění | Zdroj: koláž tn.cz / Instagram Boston Salmon, Youtube E.Y.O TV

Bývalý UFC zápasník Boston Salmon ukázal hrozivé zranění, které utrpěl začátkem července. Po inkasování tvrdého kolene za hranou pravidel, ztratil vědomí a nyní se ukázalo, že utrpěl fraktury očnice a lícní kosti.

Salmon (7-3) 10. července na galavečeru LFA 84 změřil síly s Shawnem Westem (16-11). Ve druhém kole po tvrdé výměně upadl na zem, kde ho soupeř doslova dorazil naběhnutým kolenem.


 

West po nelítostné trefě začal slavit svůj triumf, zatímco otřesený Salmon zůstal ležet u pletiva. Nicméně autor rozhodujícího úderu se z výhry neradoval dlouho.


Podívejte se na osudové koleno zápasu Salmov vs. West:Pravidla zakazují úder kolenem na hlavu v případě, že se soupeř třemi body dotýká podlahy. Havajský rodák si tak z klece kromě výčtu zranění, po diskvalifikaci soupeře, odnesl i sedmé vítězství profesionální kariéry.
 

Související obsahTéměř dva týdny po nešťastné události se podělil o svůj aktuální stav a sdílel i pestrobarevné oko s několika stehy. „Všem vám děkuji za starost o mé zdraví. Chci vám říct, že se mi daří dobře a nyní mě čeká dlouhá rekonvalescence,“ stojí v instagramovém příspěvku.

Zobrazit pspvek na Instagramu

First, thank you to everyone who took the time to reach out to me and the ones close to me concerning my health. Just wanted to let you all know that I'm ok and taking the necessary time to heal up and focus on my health most importantly. A lot of you were scared and concerned, and so was I. I can assure you that I'm ok and will be back from this. Smile, be happy, tell the ones you care about you love them. Sending positive vibes to everyone who supports this journey. You're #BOSSTEAM #Repost @suckerpunchent (@get_repost) UPDATE: The incident that took place in LFA on July 10th was extremely unfortunate. We believe Boston is a special talent and is able to compete with the best in the world. His stent in the UFC did not go as planned because it was determined by physicians that the weight cut to bantamweight was too extreme for him to be able to perform to his ability. We were extremely excited to restart Bostons run at featherweight with @lfafighting and get him back to a big show. Boston was in control of this fight and just settling into his range and timing in the 2nd round when both he and his opponent, Shawn West, landed simultaneous hooks causing both to be flashed and knocked down. As Boston was getting back to his feet he was hit with an illegal knee that ended the night. What we have to focus on here first and foremost is Bostons health. The knee landed with incredible force and caused Boston to suffer a broken orbital and cheek bone. Aside from the DQ we feel there should be disciplinary actions enforced by the commision to set a higher precedence on these types of fouls. There was no question about the legality of the knee and Boston was awarded the win at the end of the contest. It goes without saying that this is not the way Boston wanted the fight to be determined. As a team we are sitting down with Boston and his family to discuss what we want to do moving forward. Boston would like to thank LFA and their staff for getting him back on stage and giving him the opportunity to perform. For now Boston is going to undergo further examination and we will determine the next steps as we go. #bossteam

Pspvek sdlen Boston "Boom Boom" Salmon (@bostonboomboom),West se za svůj faul soupeři, jeho týmu i pořadatelům několikrát omluvil. Byť si byl pravidel dobře vědom, nešťastné koleno vyslal v zápalu boje v honbě za fenomenálním ukončením. Den po zápase přidal příspěvek na sociální sítě, ve kterém přiznal své pochybení a přijal plnou zodpovědnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události