UFC

Rozbor výplat v UFC! Podívejte se, jak jsou placeni moderní gladiátoři

Rozbor výplat v UFC! Podívejte se, jak jsou placeni moderní gladiátoři
Conor McGregor rozhazuje peníze | Zdroj: Profimedia

Platy v UFC jsou často diskutovanou záležitostí a předmětem sporů mezi zápasníky a vedením organizace. Někdy dosahují milionových částek a někdy jen pár desítek tisíc. Podívejte se, jak jsou placeni zápasníci v nejlepší MMA organizaci světa.

 Platy v UFC jsou často diskutovanou záležitostí a předmětem sporů mezi zápasníky a vedením organizace. Ty největší hvězdy jako Conor McGregor, Alistair Overeem či Jon Jones si za své zápasy odnášejí astronomické odměny, ale velká část bojovníků své zdraví riskuje za podstatně menší částky.V roce 2018 si UFC bojovníci v průměru vydělalo kolem 3 milionů korun za rok, ale server themmaguru uvedl, že 37 % z nich inkasovalo méně, než byl platový medián amerických občanů. Odměny zápasníkům záleží na několika faktorech a obsahují řadu položek, podívejte se, jak moderní gladiátoři vydělávají.

Související obsah


Smlouvou garantovaná odměna

Pro většinu bojovníků je hlavním zdrojem příjmu smlouvu garantována odměna v řádech desítek tisíc dolarů. Nováčci za první zápasy z pravidla inkasují kolem 10 000 dolarů (221 tisíc korun). S rostoucí popularitou a postupem v žebříčku si vylepšují i finanční podmínky.
 

Příklad: Nate Diaz měl ve svém 21. zápase v UFC s Michaelem Johnsonem základní odměnu 20 000 dolarů (442 tisíc korun), ale po dvou duelech s Conorem McGregorem se jeho cena výrazně zvedla. Za následující zápas s Anthony Pettisem měl garantovaných 250 000 dolarů (5,5 milionu korun) a za duel o největšího grázla s Jorge Masvidalem dostal dvojnásobek.
 

Větší jména, například šampioni konkurenčních organizací, si už při UFC debutu mohou přijít na mnohem lepší peníze než základních pár tisíc dolarů.
 

Příklad: Jiří Procházka měl za premiérový zápas na UFC 251  garantováno 50 000 dolarů (1,1 milionu korun), zato odměna Davida Dvořáka bez bonusů činila 10 000 dolarů (221 tisíc korun)

Zdroj: Profimedia

Bonusy za výhru a výkon večera

Vítěz duelu z pravidla svou výplatu zdvojnásobí. Na účet tedy inkasuje počáteční garantovanou částku a stejnou sumu za výhru. Bojovníci také mohou získat bonusy za výkon večera, zápas večera či knokaut večera. V takovém případě obdrží extra odměnu ve výši 50 000 dolarů (1,1 milionu korun)
 

Příklad: Procházka vítězstvím nad Oezdemirem zdvojnásobil garantovaných 50 000 dolarů a za fenomenální knokaut si připsal dalších 50 000 dolarů. Odhadovaná odměna se tak vyšplhala přes 150 000 dolarů (3,3 milionu korun).

Zdroj: TV NovaPodíly z PPV (prodaných přenosů)

Podíl z prodaných online přenosu je další položkou, kterou si UFC zápasníci mohou přivydělat. Nicméně tento bonus obdrží jen ty největší hvězdy a šampioni, jako například Conor McGregor, jehož zápas s Chabibem Nurmagomedovem prodal rekordních 2,4 milionu přístupů.

Zdroj: Profimedia


Pokuta za nesplnění váhového limitu

V případě, že bojovník před zápasem nesplní váhový limit připadne percentuálně část z jeho odměny soupeři, nezávisle na výsledku. Pokuta se většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty.


Propagační bonus

Nedílnou součástí odměn je sponzorský dar od značky Reebok, která se v roce 2015 stala oficiálním partnerem UFC. Společnost každému zápasníkovi k výplatě přidává extra odměnu, která závisí na počtu absolvovaných duelů.
 

1-5 zápasů – 3 500 dolarů (77 tisíc korun)
6-10 zápasů – 5 000 dolarů (110 tisíc korun
11-15 zápasů – 10 000 dolarů (221 tisíc korun)
16-20 zápasů – 15 000 dolarů (331 tisíc korun)
21 zápasů a více – 20 000 dolarů (442 tisíc korun)
Vyzyvatelé – 30 000 dolarů (663 tisíc korun)
Držitelé titulů – 40 000 dolarů (884 tisíc korun)

Na první pohled pěkný přivýdělek se stal trnem v oku mnoha zápasníků. Kvůli exkluzivní dohodě přišly o možnost sponzoringu od jiné společnosti vyrábějící sportovní oblečení. V roce 2020 však současná smlouva končí a Reebok vystřídá značka Venum.
 

Sponzoring

Mnoho zápasníků má i zdroje příjmů mimo UFC. Reklama je nedílnou součástí byznysu a zápasnici si toho jsou dobře vědomi. Často svou tvář propůjčují nejrůznějším produktům. Conor McGregor v roce 2018 hrál v reklamě řetězce s rychlým občerstvením.

Související obsah

Po sečtení veškerých odměn to může vypadat, že si zápasnici přijdou na pořádný balík. Nicméně jejich výplaty jsou jen zlomkem toho, co inkasují profesionální hráči NHL, NBA či NFL. Dané odměny dostávají jen několikrát za rok a veškeré příjmy z UFC galavečerů musí danit podle legislativy státu, ve kterém turnaj probíhá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu UFC

Důležité Události