Další sporty

Čeští horolezci jsou pod vrcholem. Zdolání nevylezené hory ztíží počasí

Čeští horolezci jsou pod vrcholem. Zdolání nevylezené hory ztíží počasí
Česká expedice je pod vrcholkem Muču Kiš | Zdroj: koláž tn.cz / facebook Muchu Chhish 2020 Czech Expedition

Snaha o přepsání horolezecké historie české expedice pokračuje. Trio dobrodruhů ve středu 26. srpna dorazilo do prvního výškového tábora na úpatí nejvyšší nezdolané hory světa Muču Kiš. Nyní je čeká ta nejtěžší část cesty a boj s přírodními živly.

Jiří Janák, Pavel Bém a Pavel Kořínek se v polovině srpna vydali do pohoří Karákóram, aby pokořili nejvyšší, legálně dostupnou, nevylezenou horu. Po aklimatizaci a obhlídce terénu nyní dorazili do 5000 metrů nad mořem.Zpráva o jejich postupu se objevila na facebookové stránce výpravy: „Aktuálně máme zprávu, že kluci včera večer (26.8.) zdárně dorazili do C1 (výška 4938 m). S napětím čekáme, zda dnes kvůli počasí, utekli zpět do BC, či zda bojují s jedním z klíčových úseků výstupu, dlouhým ledovo-sněhovým traverzem nad C1. Na tomto místě ztroskotala poslední evidovaná britská expedice Peta Thompsona v roce 2014.“

Související obsah

Expedice se v posledních dnech potýkala s nepříznivým počasím. S Pavlem Burdou, který o jejich postupu informoval, jsou v kontaktu jen jednou za pár dnů, a tak se nyní čeká, zda podmínky trojici českých horolezců zahnaly zpět do základního tábora, či se vydají směrem na vrchol.„Kluci jsou v pohodě, ale bohužel předpověď není ideální. Pořád jim tam sněží a fouká silný vítr. K postupu by potřebovali tři hezké dny po sobě,“ sdělil Burda pro televizi Nova. Je tedy možné, že expedice bude několik dní čekat na lepší počasí.


Před nimi je nyní místo, kde dobití vrcholu vzdala poslední expedice. V roce 2014 se o zdolání Muču Kiš pokusil Peter Thompson, který došel do 6000 metrů nad mořem. Pokud hranici překonají, čeká je neprobádaný terén, kterého se zatím nikdy nedotkla lidská noha.

Související obsah

„Přechod z C1 do C2 je dlouhý a myslím, že se to za špatných podmínek jít nedá. Je možné, že budou čekat,“ nastínil Burda situaci.
 

Burda dříve prozradil, že ze základního tábora by výstup mohl trvat 3-4 dny, ale v neznámém terénu se může doba výrazně změnit. Podle původního plánu by 7453 metrů vysoký vrchol měli dosáhnout na přelomu srpna a září. Hřebenovka by měla být technicky nejlehčí úsek, ale opět záleží na počasí.
 

„Vůbec nevadí, když bude zima. Dnes v noci bylo na vrcholu -27°C. To není problém. Problém je vítr a viditelnost. Asi budou muset některé pasáže jít za nepříznivých podmínek,“ zhodnotil Burda.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události