Horolezectví

Skvělá zpráva! Česká výprava na Muču Kiš zdolala náročný traverz

Skvělá zpráva! Česká výprava na Muču Kiš zdolala náročný traverz
Zdroj: Facebook (Muchu Chhish 2020 Czech Expedition)

Další úspěšný krok za sebou má česká expedice, která má za cíl přepsání horolezecké historie a zdolání dosud nepokořeného vrcholu Muču Kiš. Tříčlenná výprava přešla přes náročný traverz.

Poslední srpnový den se expedice na dosud nezdolanou horu pochlubila parádní zprávou! Prošla kritickým úsekem, na kterém ztroskotala poslední neúspěšná výprava Peta Thompsona v roce 2014.

“Přespali jsme na žiletkovém hřebínku ve výšce 5700m. Nad námi celý ten bestiální lavinózní svah. Nahoru až na hřeben to nešlo. Ledovec rozervaný a přes skalky lezeme v hnusném mixu, musíme dojištovat. Zítra vyrazíme na hřeben stavět C3,” stojí v příspěvku na sociálních sítích expedice.

Výpravu trápilo zprvu i špatné počasí, kvůli kterému se musela vracet do základního tábora. "Přechod z C1 do C2 je dlouhý a myslím, že se to za špatných podmínek jít nedá," vysvětloval pro novasport.tv Pavel Burda, který je s výpravou ve spojení satelitním telefonem a o jejím postupu informuje.

Související obsah

Nakonec se však počasí umoudřilo a výprava ve složení Jiří Janák, Pavel Bém a vůdce výpravy Pavel Kořínek se tak přiblížila k historickému počinu.

Ke zdolání 7 453 metrů vysoké hory ještě několik náročných kroků zbývá. Jedno z nejkritičnějších míst však má udatná trojice za sebou!

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události